Baltic Masters Open Championships and Baltic Open Competition 11.06.2016
Short distance
12.06.2016 Veskimõisa (Raido Mitt)
M10  M12  M14  M16  M18  M21  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75 
W10  W12  W14  W16  W18  W21  W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W75 

M10
1630m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Markus Kaljur             Harju KEK       EST 10858 00:27.40  00:27.40   
   2. Uvis Solmanis             IK Auseklis     LAT     0 00:28.08     +0:28   
   3. Francis Vimba             Ziemelkurzeme O LAT     0 00:34.20     +6:40   
   4. Roland Johanson           Põlva Spordikoo EST  1312 00:55.39    +27:59   
   5. Igor Lazarev              OK Kaliningrad  RUS     0 01:07.09    +39:29   
   6. Erik Marten Zernant       Ilves           EST 18019 01:11.53    +44:13   
   7. Laur-Rogert Sulg          Otepää          EST 20807 01:23.55    +56:15   
   8. Mihkel Tali                               EST 18250 01:28.48    +61:08   
      Markus Juhkam             Põlva Spordikoo EST 23395 Puuduv KP            
      Markus Zimmermann         Kape            EST  2180 Ei start             
      Sebastian Paat            Võru/Võru spord EST     0 Ei start             
      Mārtiņš Dzenītis          OSVeikals.lv    LAT     0 Ei start             
M12
2080m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Emil Eensaar              Tartu SUKL      EST 11300 00:22.10  00:22.10   
   2. UVIS SPROGIS              OK Aluksne-Ape  LAT     0 00:29.38     +7:28   
   3. Petr Volkov               S-Petersburg    RUS     0 00:40.46    +18:36   
   4. Mikhail Zabelin           S-Petersburg    RUS     0 00:50.39    +28:29   
   5. Daniel Sibul              Kobras          EST 18041 00:53.20    +31:10   
   6. Markus Grasis             Auseklis IK     LAT     0 00:54.50    +32:40   
   7. KRISTERS LARMANIS         OK Aluksne-Ape  LAT     0 01:05.04    +42:54   
   8. Chris Marcus Krahv        Otepää          EST 20809 01:13.01    +50:51   
   9. Andri Kepler              Kobras          EST 18653 01:17.34    +55:24   
      Reiko Kallas              OK Võru/Vastsel     23327 Puuduv KP            
      Joosep Laagemann          JOKA            EST  6505 ÜleAja               
      Marek Kotsulim            JOKA            EST  6284 ÜleAja               
      Robert Sander             Ilves           EST 11970 Ei start             
      August Jakobson           Kobras          EST  9170 Ei start             
      Otto Toomas Kibena        Võru/Võru spord EST 20813 Ei start             
M14
2130m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. AUSTRIS KALNINS           OK Aluksne-Ape  LAT     0 00:23.57  00:23.57   
   2. Janar Saks                Võru/Võru spord EST 17962 00:31.36     +7:39   
      Mattias Maidla            Kobras          EST 17356 Puuduv KP            
      Nils Ciglis               Auseklis IK     LAT     0 Ei start             
      Daniil Shumakovich        Belarus         BLR     0 Ei start             
      Mihkel Liivago            Kobras          EST 17670 Ei start             
      Artur Soo                 JOKA            EST 24123 Ei start             
M16
2840m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Emils Zernis              Saldus OK       LAT     0 00:26.50  00:26.50   
   2. Markus Sulg               JOKA            EST 18077 00:27.59     +1:09   
   3. Gustavs Dravants          Meridiāns       LAT     0 00:29.08     +2:18   
   4. Rihards Knēts             Meridiāns       LAT     0 00:31.16     +4:26   
   5. Raido Kiss                Võru            EST 16678 00:32.58     +6:08   
   6. Rasmus Kruusa             Kobras          EST 16214 00:34.22     +7:32   
   7. Aleksander Kepler         Kobras          EST 20486 00:36.54    +10:04   
   8. Siim Turban               Rakv            EST  9436 00:42.41    +15:51   
   9. Kārlis Neimanis           Meridiāns       LAT     0 00:54.23    +27:33   
  10. Hanno-Laur Kunnus         Võru/Võru spord EST 20631 01:01.41    +34:51   
  11. Raiko Marrandi            JOKA            EST  7565 01:02.59    +36:09   
  12. Georg Paal                JOKA            EST 16655 01:07.15    +40:25   
  13. Karel Kuragin             Võru/Võru spord EST 15707 01:08.23    +41:33   
M18
3900m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Madis Ciglis              Auseklis IK     LAT     0 00:40.15  00:40.15   
   2. Kristaps Bruners          OK Meridians    LAT     0 00:49.28     +9:13   
   3. Tomi-Andre Piirmets       West            EST 13566 00:51.33    +11:18   
   4. Kiur Erik Eensaar         Ilves           EST  9606 01:06.29    +26:14   
   5. Kristers Grasis                           LAT     0 01:16.34    +36:19   
      Jasper Ainjärv            JOKA            EST 13613 ÜleAja               
M21
4540m 23KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Ainars Lupikis            Kāpa OK         LAT 13027 00:40.08  00:40.08   
   2. Kaspars Radziņš           OSVeikals.lv    LAT     0 00:41.18     +1:10   
   3. Kaur Kase                 Võru            EST  4191 00:48.37     +8:29   
   4. Kaarel Kallas             JOKA            EST  3340 00:49.57     +9:49   
   5. Nauris Neimanis           Ogre OK/SC      LAT     0 00:51.54    +11:46   
   6. Hans Mark Võsu            JOKA            EST 12323 01:02.42    +22:34   
   7. Michael Raer              SRD             EST 19303 01:27.38    +47:30   
      Kevin Hallop              Peko            EST 11308 Puuduv KP            
      Alvis Reinbergs                           LAT     0 ÜleAja               
      Markus Rene Pae           SK100           EST 23502 Ei start             
      Gatis Perkis              Briksnis SK     LAT     0 Ei start             
      Yauheni Sakharchuk        Eridan          BLR     0 Ei start             
M35
4540m 23KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Pavel Krasko              Kamvol          BLR     0 00:39.17  00:39.17   
   2. Ott Rakkaselg             HOK             EST  1920 00:46.55     +7:38   
   3. Martins Vimba             Ziemelkurzeme O LAT     0 00:49.03     +9:46   
   4. Peter Balabanov           Kamvol          BLR     0 00:49.17    +10:00   
   5. Mindaugas Stulgys         OK Dainava      LTU     0 00:50.52    +11:35   
   6. Andrei Nikitin            SRD             EST   505 00:51.47    +12:30   
   7. Dzmitry Davidovich        BSU             BLR     0 00:54.12    +14:55   
   8. Mati Mägi                 HOK             EST  1921 00:59.50    +20:33   
   9. Martin Kaup               LSF PT          EST  9030 01:04.47    +25:30   
  10. Jakub Halama              KVS Šumperk     CZE     0 01:05.58    +26:41   
  11. Raul Kangur               Peko            EST  1938 01:13.12    +33:55   
      Ansis Actiņš              3A              LAT     0 Puuduv KP            
      Andrius Sniras            Dainava OK      LTU     0 ÜleAja               
      Silver Rebenits           Kape            EST  3820 Ei start             
      Erko Jakobson             Kobras          EST  4821 Ei start             
      Dag Ainsoo                LUS             EST  2877 Ei start             
      Vitali Savanovich         Eridan          BLR     0 Ei start             
      Marek Atonen              Lehola          EST  1136 Ei start             
M40
4330m 22KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Mindaugas Kvedaravicius   OK Levuo        LTU     0 00:34.25  00:34.25   
   2. Juris Dzenitis            OSVeikals.lv    LAT     0 00:36.25     +2:00   
   3. Audrius Smilgius                          LTU     0 00:37.00     +2:35   
   4. Andrius Valatka           OK "šilas"      LTU     0 00:38.09     +3:44   
   5. Otars Putralis            Azimuts OK      LAT     0 00:39.07     +4:42   
   6. Taras Fedorov             Izhora          RUS     0 00:39.35     +5:10   
   7. Kuno Rooba                Rakv            EST  1046 00:40.42     +6:17   
   8. Meelis Mälter             KEKRSK          EST  2850 00:40.59     +6:34   
   9. Tarmo Klaar               Ilves           EST  1143 00:45.43    +11:18   
  10. Timofey Suratov           Mile-Sport      RUS     0 00:46.49    +12:24   
  11. Heno Ivanov               Tartu           EST  5655 00:47.50    +13:25   
  12. Ingus Grasis              Auseklis IK     LAT     0 00:54.10    +19:45   
  13. Oskars Stagis             AUSEKLIS        LAT     0 00:55.22    +20:57   
  14. Aleksander Pritsik        Rakv            EST  2018 00:58.01    +23:36   
  15. Andrei Rabtsau            Belarus         BLR     0 00:58.06    +23:41   
  16. Priit Talu                West            EST 15874 00:58.48    +24:23   
      Vasili Kamisarenka        Belarus         BLR     0 ÜleAja               
M45
4200m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Oskars Zernis             Saldus OK       LAT     0 00:37.36  00:37.36   
   2. Guntars Mankus            Saldus OK       LAT     0 00:42.22     +4:46   
   3. Kaido Nurja               Nõmme           EST   603 00:42.40     +5:04   
   4. Rolandas Backys           Igtisa          LTU     0 00:44.01     +6:25   
   5. Raivo Laanemets           TON             EST  1401 00:44.18     +6:42   
   6. Armo Hiie                 Kape            EST   660 00:44.38     +7:02   
   7. Alvis Mats                OSVeikals.lv    LAT     0 00:45.12     +7:36   
   8. Tarvo Avaste              Tammed          EST   480 00:47.03     +9:27   
   9. Raul Kudre                Peko            EST   492 00:47.10     +9:34   
  10. Ivars Valtass             Saldus OK       LAT     0 00:47.15     +9:39   
  11. Rein Zaitsev              Peko            EST   493 00:47.46    +10:10   
  12. Meelis Zimmermann         Kape            EST  2000 00:49.25    +11:49   
  13. Allar Padari              HOK             EST  5730 00:57.47    +20:11   
  14. Mart Ostra                Nõmme           EST   642 00:58.05    +20:29   
  15. Egons Solmanis            IK Auseklis     LAT     0 01:02.23    +24:47   
  16. Toomas Talumaa            HOK             EST  1085 01:09.28    +31:52   
      Tonu Illaru               PePo            EST     0 Katk                 
      Mart Koppel               -               EST 19681 Puuduv KP            
      Johan Alenius             IFK Lidingö     SWE  7149 Ei start             
      Taivo Täht                Tartu linn      EST  6090 Ei start             
      Eduards Bura              Auseklis        LAT     0 Ei start             
      Guntis Arnicans           A2              LAT 14769 Ei start             
      Jānis Spektors            IK Auseklis     LAT     0 Ei start             
      Priit Pääslane            Ilves           EST   738 Ei start             
      Paavo Rõigas              Peko            EST  1300 Ei start             
M50
3900m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Tiit Tali                 Ilves           EST   303 00:41.45  00:41.45   
   2. Ants Turban               Rakv            EST   644 00:43.56     +2:11   
   3. Antti Roose               Kobras          EST  4962 00:45.11     +3:26   
   4. Genadijus Jonauskas       Devyni OSK      LTU     0 00:45.38     +3:53   
   5. Jonas Gediminas Gvildys   Medeina OK      LTU     0 00:56.22    +14:37   
   6. Andrej Mitenkov           Azimut          RUS     0 00:56.37    +14:52   
   7. Mati Preitof              KEKRSK          EST  2260 00:57.27    +15:42   
   8. Taivo Tali                KEKRSK          EST  1152 01:01.17    +19:32   
   9. Einar Raudkepp            Peko            EST   670 01:02.23    +20:38   
  10. Urmas Laev                Mercury         EST  1077 01:04.19    +22:34   
  11. Lauri Leppik              TAOK            EST  4194 01:07.21    +25:36   
  12. Sandris Lācis             Mona OK         LAT     0 01:07.43    +25:58   
  13. Darius Peciura            Perkunas OK     LTU     0 01:16.01    +34:16   
      Maido Kaljur              Harju KEK       EST  2201 Katk                 
      Inno Ling                 Lehola          EST   179 Puuduv KP            
      Maksim Gureev             Kape            RUS 20824 Puuduv KP            
      Konstantin Pigarev        Mile Sport      RUS     0 ÜleAja               
      Aigars Dudelis                            EST     0 Ei start             
      Toomas Telgma             Voller          EST  5919 Ei start             
      Eduard Pukkonen           KEKRSK          EST  4278 Ei start             
      Vladimir Savinov          SRD             EST  4690 Ei start             
M55
3360m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Igors Buzs                Meridiāns       LAT     0 00:35.35  00:35.35   
   2. Sergei Judov              SK RYC          RUS     0 00:39.22     +3:47   
   3. Rein Rooni                Orvand          EST   240 00:40.50     +5:15   
   4. Jānis Nāgelis             Mona OK         LAT     0 00:41.39     +6:04   
   5. Kaljo Julge               Kape            EST  1310 00:41.58     +6:23   
   6. Girts Mamis               Mona OK         LAT     0 00:45.15     +9:40   
   7. Varis Peisenieks          Kāpa OK         LAT     0 00:45.25     +9:50   
   8. Ivars Pucens              Mona OK         LAT     0 00:48.39    +13:04   
   9. Peteris Zarins            Mona            LAT     0 00:49.13    +13:38   
  10. Mikhail Ivanov            PSKOV           RUS     0 00:53.58    +18:23   
  11. Aliaksandr Vazhnik        Belarus         BLR     0 00:55.43    +20:08   
  12. Andrus Rämmann            Koop            EST 11806 00:58.08    +22:33   
  13. Mihkel Nahkur             Jõhvikas        EST  4310 00:58.44    +23:09   
  14. Tõnu Loog                 Kobras          EST  1169 01:12.13    +36:38   
      Tauno Kure                Kape            EST   728 Ei start             
      Aigar Pindmaa             Võru            EST     0 Ei start             
      Urmas Tammemäe            Orvand          EST   837 Ei start             
      Paul Poopuu               JOKA            EST   361 Ei start             
M60
3200m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Algirdas Šalkauskas                       EST     0 00:36.54  00:36.54   
   2. Anti Parik                Otepää          EST  2984 00:38.22     +1:28   
   3. Anatoli Labanouski        BSU-1           BLR     0 00:39.41     +2:47   
   4. Andris Žilko              Kāpa OK         LAT     0 00:39.49     +2:55   
   5. Heini Tammik              Kape            EST  1311 00:44.15     +7:21   
   6. Arne Sammel               Lehola          EST  1126 00:45.55     +9:01   
   7. Aimur Raudsepp            JOKA            EST    70 00:47.51    +10:57   
   8. Tõnu Sikkal               Kobras          EST   704 00:52.54    +16:00   
   9. Jaak Reimaa               Ilves           EST  3018 00:54.27    +17:33   
  10. Jüri Rokko                SK RT           EST  1240 00:54.42    +17:48   
  11. Jüri Merirand             Otepää          EST  1172 00:58.57    +22:03   
  12. Udo Lüüs                  Ilves           EST   128 01:06.42    +29:48   
  13. Uladzimir Straltsou       BSU-1           BLR     0 01:07.30    +30:36   
M65
2840m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Rein Kriks                Rakv            EST  1823 00:33.20  00:33.20   
   2. Toivo Saue                HOK             EST   949 00:34.17     +0:57   
   3. Aldis Lapiņš              Azimuts OK      LAT     0 00:35.03     +1:43   
   4. Koit Paasma               Lehola          EST    83 00:35.20     +2:00   
   5. Riho Männi                Lehola          EST   902 00:35.47     +2:27   
   6. Arvo Kivikas              Ilves           EST   247 00:37.11     +3:51   
   7. Algimantas Paspirgelis    Dainava OK      LTU     0 00:37.25     +4:05   
   8. Tiit Tatter               TON             EST    66 00:38.39     +5:19   
   9. Kalle Nelk                Tammed          EST  1971 00:41.32     +8:12   
  10. Volli Kukk                KĀPA OK         LAT     0 00:48.16    +14:56   
  11. Lembit Nöps               Ilves           EST  1100 00:49.30    +16:10   
  12. Piotr Mironau             Belarus         BLR     0 00:51.23    +18:03   
  13. Henadzi Niakhai           Belarus         BLR     0 00:54.50    +21:30   
  14. Kalju Toomas              JOKA            EST   228 00:56.20    +23:00   
  15. Agu Koppa                 Jõhvikas        EST   425 01:18.30    +45:10   
      Viktor Kovalchuk          Belarus         BLR     0 Puuduv KP            
      Ilmars Limbens            Sigulda         LAT     0 Ei start             
      Jaan Miljan               Kape            EST   227 Ei start             
M70
2600m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Peep Koppel               Koop            EST   456 00:31.33  00:31.33   
   2. Mihkel Mälter             KEKRSK          EST   122 00:35.25     +3:52   
   3. Rafael Gordon             Võru            EST   239 00:35.55     +4:22   
   4. Nikolai Kuha              Kape            EST  3071 00:37.38     +6:05   
   5. Ants Tamm                 TON             EST   284 00:38.45     +7:12   
   6. Juris Žilko               Alnis OK        LAT     0 00:45.05    +13:32   
   7. Rodrigo Slavins           Ozons           LAT     0 00:46.26    +14:53   
   8. Elmo Pärna                Lehola          EST    84 00:51.16    +19:43   
   9. Tiit Koppel               Orion           EST   455 00:56.32    +24:59   
  10. Ats Virumäe               Võru            EST  3803 01:07.28    +35:55   
      Jüri Tähemaa              TON             EST  4383 Puuduv KP            
      Vaabo Annus               Orion           EST   429 ÜleAja               
      Enn Aedna                 West            EST  2505 Ei start             
M75
2380m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Mihhail Taivere           Kape            EST  1677 00:38.32  00:38.32   
   2. Endel Remmet              Kape            EST   706 00:39.33     +1:01   
   3. Ulf Alenius               IFK Lidingö     SWE 21223 00:51.36    +13:04   
   4. Georg Sooberg             Võru            EST   462 00:52.03    +13:31   
   5. Kalju Tilk                Orion           EST   104 01:00.58    +22:26   
   6. Heino Peeterson           OK West         EST   435 01:03.05    +24:33   
   7. Uladzimir Kandratsyeu     Belarus         BLR     0 01:18.52    +40:20   
   8. Valery Kirakou            Belarus         BLR     0 01:24.31    +45:59   
      Lembit Vassil             Ilves           EST   460 Katk                 
      Martin Tõrra              Kobras          EST   718 Puuduv KP            
      Mati Tõnus                Orion           EST   167 ÜleAja               
      Vello Krohn               Tammed          EST   638 Ei start             
      Rein Küttim               Orion           EST   306 Ei start             
      Tõnu Raid                 Tammed          EST   182 Ei start             
W10
1630m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Herta Kesküla             HOK             EST 18832 00:37.37  00:37.37   
   2. MARTA KALNINA             OK Aluksne-Ape  LAT     0 00:39.41     +2:04   
   3. Johanna Oras              Põlva Spordikoo EST 14785 00:42.46     +5:09   
   4. Laura-Liis Kaljur         Harju KEK       EST 13059 00:43.39     +6:02   
   5. Mariann Zernant           Ilves           EST 13655 00:45.23     +7:46   
   6. Harriet Koppel            -               EST 20228 00:46.27     +8:50   
      Maarja Oras               Põlva Spordikoo EST 14845 Katk                 
W12
2080m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Angela Mõttus             Otepää          EST 20808 00:45.56  00:45.56   
   2. Maria Eller               HOK             EST 18830 00:47.20     +1:24   
   3. Helina Saega              Otepää          EST 19550 01:03.00    +17:04   
      Kaidi Piirisild           Võru            EST 23358 Puuduv KP            
W14
1960m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Tīna Kate Spektore        IK Auseklis     LAT     0 00:35.36  00:35.36   
   2. Siiri Talts               HOK             EST 12448 00:39.40     +4:04   
   3. Liis Musta                Võru            EST 22397 01:02.19    +26:43   
      Anita Laanejõe            Võru/Võru spord EST 18504 Ei start             
W16
2290m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Kaisa Kahre               Võru/Võru spord EST 16894 00:32.06  00:32.06   
   2. Elizabete Vimba           Auseklis IK     LAT     0 00:37.28     +5:22   
   3. Kristina Haug             Võru/Võru spord EST  5043 00:38.05     +5:59   
      Tekla Liisa Vilberg       West/Pärnu Spor EST 13460 Ei start             
W18
2600m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Kati Iher                 Võru            EST  5690 01:01.01  01:01.01   
   2. Merilin Anijärv           SRD             EST 11171 01:02.50     +1:49   
      Tekla Liisa Vilberg       West/Pärnu Spor EST 13460 Ei start             
W21
3900m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Kaisa Sander              Ilves           EST  9430 01:01.07  01:01.07   
   2. Inga Siegert              OK Võru/Vastsel EST 13522 01:08.17     +7:10   
      Miriam Mõttus                             EST 20874 Katk                 
      Yuliya Shostka                            BLR     0 Puuduv KP            
      Ele Sisas                 TAOK            EST 10098 ÜleAja               
      Mari-Liis Kaljur          Harju KEK       EST  7506 Ei start             
      Triin Jäädmaa             Võru            EST 22955 Ei start             
      Nataliya Hatsuk           Kamvol          BLR     0 Ei start             
      Kate Mihadiuk             BSU             BLR     0 Ei start             
      Irina Stroganova          S-Petersburg    RUS     0 Ei start             
W35
3360m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Agne Paspirgelyte         Dainava OK      LTU     0 00:41.40  00:41.40   
   2. Piia Avaste               Tammed          EST  1161 00:52.34    +10:54   
   3. Katerina Fedorova         Izhora          RUS     0 00:55.16    +13:36   
   4. Mirja Virve               Kobras          EST  2678 00:55.29    +13:49   
   5. Rasa Kumpyte              OK Levuo        LTU     0 00:57.26    +15:46   
W40
3200m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Triin Jaaniste            Ilves           EST   485 00:33.44  00:33.44   
   2. Kristi Vassil             Ilves           EST   557 00:35.17     +1:33   
   3. Jana Kink                 Kape            EST  2470 00:38.27     +4:43   
   4. Iveta Bruvere             Ozons           LAT     0 00:40.13     +6:29   
   5. Larysa Mironava           Belarus         BLR     0 00:44.45    +11:01   
   6. Siiri Vallner             -               EST   527 00:49.28    +15:44   
   7. Epp Voitka                Võru            EST 16421 01:04.37    +30:53   
   8. Marge Sargma              Tammed          EST 13775 01:14.10    +40:26   
      Kadri Parts               Võru            EST     0 Katk                 
      Piret Kaasik              Ilves           EST  1339 Puuduv KP            
      Jolanta Sulciene          Perkunas OK     LTU     0 Ei start             
      Marika Jäädmaa            Võru            EST  4307 Ei start             
      Marje Zernant             Ilves           EST  5271 Ei start             
W45
2840m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Anneli Rämmann            Koop            EST  8644 00:40.34  00:40.34   
   2. Maris Roosipuu            TON             EST   283 00:46.42     +6:08   
   3. Maari Idnurm                              EST   526 00:52.38    +12:04   
   4. Ekaterina Krasilnikova    S-Petersburg    RUS     0 01:02.51    +22:17   
      Yuliya Bedarava           Belarus         BLR     0 ÜleAja               
      Maira Zerne               Saldus OK       LAT     0 Ei start             
      Jolanta Bura              Auseklis        LAT     0 Ei start             
W50
2600m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Airi Alnek                Võru            EST  1301 00:31.53  00:31.53   
   2. Baiba Ozola               Mona            LAT     0 00:32.43     +0:50   
   3. Merike Paapson            TON             EST  2741 00:37.36     +5:43   
   4. Lea Leppik                TAOK            EST  4195 00:38.37     +6:44   
   5. Inger Jalakas             KEKRSK          EST  2843 00:39.35     +7:42   
   6. Ellen Lembra              Kape            EST  2008 00:41.40     +9:47   
   7. Meeli Kerem               TON             EST   278 00:44.04    +12:11   
   8. Riina Laev                Mercury         EST  2338 00:50.34    +18:41   
   9. Aleksandra Lebedeva       PSKOV           RUS     0 00:55.42    +23:49   
  10. Galina Pigareva           Mile Sport      RUS     0 00:58.06    +26:13   
  11. Pille Illak               Otepää          EST   957 01:00.57    +29:04   
      Ingrid Ranna              Ilves           EST  3389 Ei start             
      Sarmite Sild              Võru            EST  2780 Ei start             
      Tiia Laul                                 EST  9757 Ei start             
      Gunta Dudele              Azimuts OK      LAT     0 Ei start             
      Mare Kitsnik              Saku            EST   941 Ei start             
W55
2380m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Reet Johanson             Kobras          EST  1487 00:27.58  00:27.58   
   2. Marje Viirmann            KEKRSK          EST   183 00:28.03     +0:05   
   3. Viktoria Fershalova       S-Petersburg    RUS     0 00:31.29     +3:31   
   4. Marika Kirsspuu           TAOK            EST   260 00:31.32     +3:34   
   5. Saima Värton              Kobras          EST   213 00:32.07     +4:09   
   6. Alena Brok                Belarus         BLR     0 00:32.13     +4:15   
   7. Ilme Roosi                Orvand          EST  8401 00:33.57     +5:59   
   8. Svetlana Varyhina         Belarus         BLR     0 00:35.26     +7:28   
   9. Nadezda Klopovskaia       Belarus         BLR     0 00:39.14    +11:16   
  10. Merike Mändsoo            TON             EST  5589 00:40.19    +12:21   
  11. Marina Movko              OK Kaliningrad  RUS     0 00:40.37    +12:39   
  12. Tiina Oras                Ilves           EST   140 00:42.38    +14:40   
  13. Volha Harbachyk           Belarus         BLR     0 00:48.43    +20:45   
  14. Lubov Gerasimova          Novgorod        RUS     0 00:49.02    +21:04   
  15. Ülle Raudsepp             Okas            EST   709 00:52.24    +24:26   
  16. Heli Viks                 Võru            EST  5017 00:52.28    +24:30   
  17. Leena Leesment            SRD             EST  9206 01:03.36    +35:38   
  18. Liudmila Yanshyna         Belarus         BLR     0 01:14.43    +46:45   
  19. Ülle Põldoja              Ilves           EST   703 01:29.01    +61:03   
      Siiri Poopuu              JOKA            EST  1250 Katk                 
      Maire Kure                Kape            EST  2801 Ei start             
W60
2380m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Lauma Žilko               Kāpa OK         LAT     0 00:31.26  00:31.26   
   2. Tiina Talisoo             KEKRSK          EST  3119 00:34.33     +3:07   
   3. Eha Tolm                  Orvand          EST  2537 00:34.43     +3:17   
   4. Anne Arold                Ilves           EST  3235 00:36.06     +4:40   
   5. Vaike Tomann              Ilves           EST  1137 00:36.47     +5:21   
   6. Sinikka Illaru            PePo            FIN  8623 00:39.21     +7:55   
   7. Niina Karnit              SRD             EST  1015 00:40.27     +9:01   
   8. Riina Kivikas             Ilves           EST   707 00:40.34     +9:08   
   9. Ināra Ģipsle              Kurmis OK       LAT     0 00:42.34    +11:08   
  10. Natalia Ushakova          PSKOV           RUS     0 00:46.17    +14:51   
  11. Natalia Lazareva          OK Kaliningrad  RUS     0 00:47.33    +16:07   
  12. Tatiana Rogovskaia        Belarus         BLR     0 00:50.25    +18:59   
  13. Larisa Avramenko          Belarus         BLR     0 00:54.49    +23:23   
  14. Tatsiana Straltsova       BSU-1           BLR     0 01:08.37    +37:11   
W65
2290m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Ruta Kukka                KĀPA OK         LAT     0 00:30.27  00:30.27   
   2. Liivi Parik               Otepää          EST   925 00:34.30     +4:03   
   3. Hille Tasa                Tammed          EST   280 00:36.45     +6:18   
   4. Tiiu Kaasik               Ilves           EST   102 00:42.42    +12:15   
   5. Eha Kriks                 Rakv            EST  1822 00:42.59    +12:32   
   6. Kersti Mardiste           KEKRSK          EST   123 00:44.12    +13:45   
   7. Ludmilla Miasnikova       SK RYC          RUS     0 00:54.41    +24:14   
   8. Kaie Kivila               Ilves           EST  2737 01:10.41    +40:14   
   9. Tatsiana Kandratsyeva     Belarus         BLR     0 01:14.22    +43:55   
  10. Leili Prans               Ilves           EST  4910 01:16.10    +45:43   
      Anu Saue                  HOK             EST   946 Ei start             
      Rudite Šterna             Sigulda         LAT     0 Ei start             
W70
2130m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Tatiana Svistun           S-Petersburg    RUS     0 00:44.25  00:44.25   
   2. Ilona Vanaveski           Ilves           EST  2734 01:02.37    +18:12   
   3. Lidiya Makarevich         Belarus         BLR     0 01:08.18    +23:53   
W75
1960m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Maire Raid                Tammed          EST   181 00:39.05  00:39.05   
   2. Ilse Uus                  TON             EST   300 00:55.23    +16:18   
   3. Maimu Tornberg            Koop            EST   428 00:59.07    +20:02   
OK Põlva Kobras
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2016, www.tak-soft.com 12.06.2016 14:03:37