Baltic Masters Open Championships and Baltic Open Competition 11.06.2016
Long distance
11.06.2016 Veskimõisa (Raido Mitt)
M10  M12  M14  M16  M18  M21  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75 
W10  W12  W14  W16  W18  W21  W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W75 

M10
2290m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Markus Kaljur             Harju KEK       EST 10858 00:34.08  00:34.08  
   2. Uvis Solmanis             IK Auseklis     LAT     0 00:53.26    +19:18  
   3. Sebastian Paat            Võru/Võru spord EST     0 01:04.01    +29:53  
   4. Igor Lazarev              OK Kaliningrad  RUS     0 01:04.37    +30:29  
   5. Francis Vimba             Ziemelkurzeme O LAT     0 01:11.29    +37:21  
      Roland Johanson           Põlva Spordikoo EST  1312 Puuduv KP           
      Mihkel Tali                               EST 18250 Puuduv KP           
      Markus Juhkam             Põlva Spordikoo EST 23395 Puuduv KP           
      Erik Marten Zernant       Ilves           EST 18019 Puuduv KP           
      Laur-Rogert Sulg          Otepää          EST 20807 Puuduv KP           
      Markus Zimmermann         Kape            EST  2180 Ei start            
      Mārtiņš Dzenītis          OSVeikals.lv    LAT     0 Ei start            
M12
2500m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Emil Eensaar              Tartu SUKL      EST 11300 00:29.16  00:29.16  
   2. UVIS SPROGIS              OK Aluksne-Ape  LAT     0 00:29.33     +0:17  
   3. Petr Volkov               S-Petersburg    RUS     0 00:30.59     +1:43  
   4. Chris Marcus Krahv        Otepää          EST 20809 00:33.15     +3:59  
   5. Robert Sander             Ilves           EST 11970 00:33.41     +4:25  
   6. Mikhail Zabelin           S-Petersburg    RUS     0 00:34.50     +5:34  
   7. Andri Kepler              Kobras          EST 18653 00:37.07     +7:51  
   8. August Jakobson           Kobras          EST  9170 00:37.18     +8:02  
   9. Markus Grasis             Auseklis IK     LAT     0 00:37.32     +8:16  
  10. KRISTERS LARMANIS         OK Aluksne-Ape  LAT     0 00:45.41    +16:25  
  11. Joosep Laagemann          JOKA            EST  6505 02:26.26   +117:10  
  12. Marek Kotsulim            JOKA            EST  6284 02:38.20   +129:04  
      Reiko Kallas              OK Võru/Vastsel     23327 Katk                
      Daniel Sibul              Kobras          EST 18041 Puuduv KP           
      Otto Toomas Kibena        Võru/Võru spord EST 20813 Puuduv KP           
M14
3840m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. AUSTRIS KALNINS           OK Aluksne-Ape  LAT     0 00:40.28  00:40.28  
   2. Nils Ciglis               Auseklis IK     LAT     0 00:44.29     +4:01  
   3. Janar Saks                Võru/Võru spord EST 17962 00:51.49    +11:21  
   4. Mattias Maidla            Kobras          EST 17356 01:02.41    +22:13  
   5. Mihkel Liivago            Kobras          EST 17670 01:27.58    +47:30  
      Artur Soo                 JOKA            EST 24123 Puuduv KP           
      Daniil Shumakovich        Belarus         BLR     0 Ei start            
M16
4700m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Gustavs Dravants          Meridiāns       LAT     0 00:48.16  00:48.16  
   2. Rihards Knēts             Meridiāns       LAT     0 00:48.49     +0:33  
   3. Raido Kiss                Võru            EST 16678 00:51.54     +3:38  
   4. Kārlis Neimanis           Meridiāns       LAT     0 00:53.13     +4:57  
   5. Emils Zernis              Saldus OK       LAT     0 00:56.15     +7:59  
   6. Rasmus Kruusa             Kobras          EST 16214 01:00.30    +12:14  
   7. Aleksander Kepler         Kobras          EST 20486 01:01.06    +12:50  
   8. Siim Turban               Rakv            EST  9436 01:02.50    +14:34  
   9. Raiko Marrandi            JOKA            EST  7565 01:06.49    +18:33  
  10. Karel Kuragin             Võru/Võru spord EST 15707 01:08.06    +19:50  
  11. Markus Sulg               JOKA            EST 18077 01:13.14    +24:58  
  12. Georg Paal                JOKA            EST 16655 01:20.32    +32:16  
  13. Hanno-Laur Kunnus         Võru/Võru spord EST 20631 01:48.29    +60:13  
M18
6190m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Madis Ciglis              Auseklis IK     LAT     0 00:57.04  00:57.04  
   2. Tomi-Andre Piirmets       West            EST 13566 00:58.44     +1:40  
   3. Kristaps Bruners          OK Meridians    LAT     0 01:04.52     +7:48  
   4. Kiur Erik Eensaar         Ilves           EST  9606 01:12.28    +15:24  
   5. Kristers Grasis                           LAT     0 01:12.47    +15:43  
   6. Jasper Ainjärv            JOKA            EST 13613 01:44.03    +46:59  
M21
10550m 23KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Kaspars Radziņš           OSVeikals.lv    LAT     0 01:24.49  01:24.49  
   2. Kaarel Kallas             JOKA            EST  3340 01:46.05    +21:16  
   3. Markus Rene Pae           SK100           EST 23502 02:05.43    +40:54  
   4. Kevin Hallop              Peko            EST 11308 02:10.39    +45:50  
   5. Michael Raer              SRD             EST 19303 02:12.49    +48:00  
      Hans Mark Võsu            JOKA            EST 12323 Puuduv KP           
      Yauheni Sakharchuk        Eridan          BLR     0 Puuduv KP           
      Gatis Perkis              Briksnis SK     LAT     0 Ei start            
      Ainars Lupikis            Kāpa OK         LAT 13027 Ei start            
      Kaur Kase                 Võru            EST  4191 Ei start            
      Nauris Neimanis           Ogre OK/SC      LAT     0 Ei start            
      Alvis Reinbergs                           LAT     0 Ei start            
M35
8890m 24KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Pavel Krasko              Kamvol          BLR     0 01:11.10  01:11.10  
   2. Ansis Actiņš              3A              LAT     0 01:15.28     +4:18  
   3. Peter Balabanov           Kamvol          BLR     0 01:17.33     +6:23  
   4. Martins Vimba             Ziemelkurzeme O LAT     0 01:19.19     +8:09  
   5. Ott Rakkaselg             HOK             EST  1920 01:19.53     +8:43  
   6. Mindaugas Stulgys         OK Dainava      LTU     0 01:21.17    +10:07  
   7. Vitali Savanovich         Eridan          BLR     0 01:22.39    +11:29  
   8. Mati Mägi                 HOK             EST  1921 01:29.09    +17:59  
   9. Dzmitry Davidovich        BSU             BLR     0 01:31.03    +19:53  
  10. Martin Kaup               LSF PT          EST  9030 01:32.47    +21:37  
  11. Marek Atonen              Lehola          EST  1136 01:39.05    +27:55  
  12. Erko Jakobson             Kobras          EST  4821 01:51.50    +40:40  
      Dag Ainsoo                LUS             EST  2877 Katk                
      Andrei Nikitin            SRD             EST   505 Puuduv KP           
      Silver Rebenits           Kape            EST  3820 Ei start            
      Jakub Halama              KVS Šumperk     CZE     0 Ei start            
      Andrius Sniras            Dainava OK      LTU     0 Ei start            
      Raul Kangur               Peko            EST  1938 Ei start            
M40
8300m 20KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Audrius Smilgius                          LTU     0 01:01.41  01:01.41  
   2. Mindaugas Kvedaravicius   OK Levuo        LTU     0 01:05.08     +3:27  
   3. Juris Dzenitis            OSVeikals.lv    LAT     0 01:05.48     +4:07  
   4. Otars Putralis            Azimuts OK      LAT     0 01:07.56     +6:15  
   5. Taras Fedorov             Izhora          RUS     0 01:10.39     +8:58  
   6. Meelis Mälter             KEKRSK          EST  2850 01:12.44    +11:03  
   7. Andrius Valatka           OK "šilas"      LTU     0 01:13.51    +12:10  
   8. Tarmo Klaar               Ilves           EST  1143 01:15.05    +13:24  
   9. Ingus Grasis              Auseklis IK     LAT     0 01:18.04    +16:23  
   9. Kuno Rooba                Rakv            EST  1046 01:18.04    +16:23  
  11. Timofey Suratov           Mile-Sport      RUS     0 01:18.08    +16:27  
  12. Heno Ivanov               Tartu           EST  5655 01:22.20    +20:39  
  13. Priit Talu                West            EST 15874 01:28.52    +27:11  
  14. Andrei Rabtsau            Belarus         BLR     0 01:33.43    +32:02  
  15. Aleksander Pritsik        Rakv            EST  2018 01:37.35    +35:54  
  16. Vasili Kamisarenka        Belarus         BLR     0 02:12.02    +70:21  
      Oskars Stagis             AUSEKLIS        LAT     0 Ei start            
M45
7190m 19KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Rolandas Backys           Igtisa          LTU     0 00:54.16  00:54.16  
   2. Tarvo Avaste              Tammed          EST   480 01:00.23     +6:07  
   3. Oskars Zernis             Saldus OK       LAT     0 01:00.45     +6:29  
   4. Armo Hiie                 Kape            EST   660 01:03.13     +8:57  
   5. Raul Kudre                Peko            EST   492 01:03.32     +9:16  
   6. Meelis Zimmermann         Kape            EST  2000 01:04.08     +9:52  
   7. Kaido Nurja               Nõmme           EST   603 01:08.27    +14:11  
   8. Guntars Mankus            Saldus OK       LAT     0 01:08.34    +14:18  
   9. Mart Koppel               -               EST 19681 01:08.49    +14:33  
  10. Mart Ostra                Nõmme           EST   642 01:14.21    +20:05  
  11. Raivo Laanemets           TON             EST  1401 01:15.25    +21:09  
  12. Rein Zaitsev              Peko            EST   493 01:23.00    +28:44  
  13. Alvis Mats                OSVeikals.lv    LAT     0 01:23.18    +29:02  
  14. Johan Alenius             IFK Lidingö     SWE  7149 01:25.22    +31:06  
  15. Egons Solmanis            IK Auseklis     LAT     0 01:28.52    +34:36  
  16. Allar Padari              HOK             EST  5730 01:44.40    +50:24  
      Guntis Arnicans           A2              LAT 14769 Puuduv KP           
      Jānis Spektors            IK Auseklis     LAT     0 ÜleAja              
      Ivars Valtass             Saldus OK       LAT     0 Ei start            
      Taivo Täht                Tartu linn      EST  6090 Ei start            
      Eduards Bura              Auseklis        LAT     0 Ei start            
      Tonu Illaru               PePo            EST     0 Ei start            
      Toomas Talumaa            HOK             EST  1085 Ei start            
      Priit Pääslane            Ilves           EST   738 Ei start            
      Paavo Rõigas              Peko            EST  1300 Ei start            
M50
6190m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Tiit Tali                 Ilves           EST   303 00:52.54  00:52.54  
   2. Genadijus Jonauskas       Devyni OSK      LTU     0 00:53.47     +0:53  
   3. Inno Ling                 Lehola          EST   179 00:54.07     +1:13  
   4. Maido Kaljur              Harju KEK       EST  2201 00:58.13     +5:19  
   5. Einar Raudkepp            Peko            EST   670 00:59.09     +6:15  
   6. Ants Turban               Rakv            EST   644 00:59.34     +6:40  
   7. Mati Preitof              KEKRSK          EST  2260 01:01.16     +8:22  
   8. Darius Peciura            Perkunas OK     LTU     0 01:02.20     +9:26  
   9. Taivo Tali                KEKRSK          EST  1152 01:04.51    +11:57  
  10. Eduard Pukkonen           KEKRSK          EST  4278 01:07.00    +14:06  
  11. Antti Roose               Kobras          EST  4962 01:07.51    +14:57  
  12. Maksim Gureev             Kape            RUS 20824 01:10.59    +18:05  
  13. Jonas Gediminas Gvildys   Medeina OK      LTU     0 01:11.19    +18:25  
  14. Urmas Laev                Mercury         EST  1077 01:15.32    +22:38  
  15. Andrej Mitenkov           Azimut          RUS     0 01:16.07    +23:13  
  16. Lauri Leppik              TAOK            EST  4194 01:17.42    +24:48  
  17. Aigars Dudelis                            EST     0 01:20.31    +27:37  
  18. Sandris Lācis             Mona OK         LAT     0 01:29.58    +37:04  
  19. Toomas Telgma             Voller          EST  5919 01:31.07    +38:13  
      Konstantin Pigarev        Mile Sport      RUS     0 Puuduv KP           
      Vladimir Savinov          SRD             EST  4690 Ei start            
M55
6190m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Igors Buzs                Meridiāns       LAT     0 00:54.42  00:54.42  
   2. Girts Mamis               Mona OK         LAT     0 01:00.29     +5:47  
   3. Jānis Nāgelis             Mona OK         LAT     0 01:02.50     +8:08  
   4. Varis Peisenieks          Kāpa OK         LAT     0 01:03.35     +8:53  
   5. Kaljo Julge               Kape            EST  1310 01:07.09    +12:27  
   6. Mihkel Nahkur             Jõhvikas        EST  4310 01:08.09    +13:27  
   7. Ivars Pucens              Mona OK         LAT     0 01:09.51    +15:09  
   8. Peteris Zarins            Mona            LAT     0 01:11.17    +16:35  
   9. Sergei Judov              SK RYC          RUS     0 01:12.02    +17:20  
  10. Aliaksandr Vazhnik        Belarus         BLR     0 01:14.08    +19:26  
  11. Urmas Tammemäe            Orvand          EST   837 01:14.39    +19:57  
  12. Rein Rooni                Orvand          EST   240 01:16.35    +21:53  
  13. Mikhail Ivanov            PSKOV           RUS     0 01:29.07    +34:25  
  14. Tauno Kure                Kape            EST   728 01:35.31    +40:49  
  15. Tõnu Loog                 Kobras          EST  1169 01:39.07    +44:25  
      Andrus Rämmann            Koop            EST 11806 Puuduv KP           
      Aigar Pindmaa             Võru            EST     0 Ei start            
      Paul Poopuu               JOKA            EST   361 Ei start            
M60
5480m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Algirdas Šalkauskas                       EST     0 00:57.42  00:57.42  
   2. Jüri Merirand             Otepää          EST  1172 01:04.58     +7:16  
   3. Anti Parik                Otepää          EST  2984 01:05.31     +7:49  
   4. Anatoli Labanouski        BSU-1           BLR     0 01:08.06    +10:24  
   5. Heini Tammik              Kape            EST  1311 01:11.19    +13:37  
   6. Aimur Raudsepp            JOKA            EST    70 01:13.30    +15:48  
   7. Tõnu Sikkal               Kobras          EST   704 01:15.45    +18:03  
   8. Arne Sammel               Lehola          EST  1126 01:16.03    +18:21  
   9. Uladzimir Straltsou       BSU-1           BLR     0 01:17.20    +19:38  
  10. Jüri Rokko                SK RT           EST  1240 01:17.22    +19:40  
  11. Udo Lüüs                  Ilves           EST   128 01:23.14    +25:32  
      Andris Žilko              Kāpa OK         LAT     0 Ei start            
      Jaak Reimaa               Ilves           EST  3018 Ei start            
M65
4940m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Toivo Saue                HOK             EST   949 00:49.33  00:49.33  
   2. Koit Paasma               Lehola          EST    83 00:52.27     +2:54  
   3. Aldis Lapiņš              Azimuts OK      LAT     0 00:54.51     +5:18  
   4. Ilmars Limbens            Sigulda         LAT     0 00:58.07     +8:34  
   5. Arvo Kivikas              Ilves           EST   247 00:58.44     +9:11  
   6. Algimantas Paspirgelis    Dainava OK      LTU     0 00:59.16     +9:43  
   7. Rein Kriks                Rakv            EST  1823 01:03.07    +13:34  
   8. Tiit Tatter               TON             EST    66 01:04.08    +14:35  
   9. Lembit Nöps               Ilves           EST  1100 01:05.51    +16:18  
  10. Volli Kukk                KĀPA OK         LAT     0 01:06.57    +17:24  
  11. Kalle Nelk                Tammed          EST  1971 01:08.09    +18:36  
  12. Piotr Mironau             Belarus         BLR     0 01:14.41    +25:08  
  13. Kalju Toomas              JOKA            EST   228 01:25.13    +35:40  
  14. Henadzi Niakhai           Belarus         BLR     0 01:30.43    +41:10  
  15. Viktor Kovalchuk          Belarus         BLR     0 01:53.28    +63:55  
      Riho Männi                Lehola          EST   902 Puuduv KP           
      Agu Koppa                 Jõhvikas        EST   425 Ei start            
      Jaan Miljan               Kape            EST   227 Ei start            
M70
4430m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Peep Koppel               Koop            EST   456 00:53.37  00:53.37  
   2. Rafael Gordon             Võru            EST   239 00:55.52     +2:15  
   3. Mihkel Mälter             KEKRSK          EST   122 00:57.31     +3:54  
   4. Ants Tamm                 TON             EST   284 01:02.24     +8:47  
   5. Juris Žilko               Alnis OK        LAT     0 01:02.37     +9:00  
   6. Enn Aedna                 West            EST  2505 01:06.07    +12:30  
   7. Elmo Pärna                Lehola          EST    84 01:11.09    +17:32  
   8. Tiit Koppel               Orion           EST   455 01:16.27    +22:50  
   9. Rodrigo Slavins           Ozons           LAT     0 01:17.12    +23:35  
  10. Jüri Tähemaa              TON             EST  4383 01:21.37    +28:00  
  11. Ats Virumäe               Võru            EST  3803 01:34.02    +40:25  
      Vaabo Annus               Orion           EST   429 Ei start            
      Nikolai Kuha              Kape            EST  3071 Ei start            
M75
4220m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Mihhail Taivere           Kape            EST  1677 00:59.13  00:59.13  
   2. Endel Remmet              Kape            EST   706 01:02.29     +3:16  
   3. Tõnu Raid                 Tammed          EST   182 01:08.21     +9:08  
   4. Lembit Vassil             Ilves           EST   460 01:08.31     +9:18  
   5. Mati Tõnus                Orion           EST   167 01:18.08    +18:55  
   6. Ulf Alenius               IFK Lidingö     SWE 21223 01:21.41    +22:28  
   7. Kalju Tilk                Orion           EST   104 01:28.41    +29:28  
   8. Georg Sooberg             Võru            EST   462 01:37.32    +38:19  
   9. Valery Kirakou            Belarus         BLR     0 01:37.35    +38:22  
  10. Heino Peeterson           OK West         EST   435 01:37.45    +38:32  
      Uladzimir Kandratsyeu     Belarus         BLR     0 Katk                
      Vello Krohn               Tammed          EST   638 Ei start            
      Martin Tõrra              Kobras          EST   718 Ei start            
      Rein Küttim               Orion           EST   306 Ei start            
W10
2290m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Herta Kesküla             HOK             EST 18832 00:39.45  00:39.45  
   2. Mariann Zernant           Ilves           EST 13655 00:41.06     +1:21  
   3. Harriet Koppel            -               EST 20228 00:45.00     +5:15  
      MARTA KALNINA             OK Aluksne-Ape  LAT     0 Katk                
      Johanna Oras              Põlva Spordikoo EST 14785 Puuduv KP           
      Maarja Oras               Põlva Spordikoo EST 14845 Puuduv KP           
      Laura-Liis Kaljur         Harju KEK       EST 13059 Ei start            
W12
2500m 7KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Maria Eller               HOK             EST 18830 00:32.57  00:32.57  
   2. Helina Saega              Otepää          EST 19550 00:53.36    +20:39  
   3. Angela Mõttus             Otepää          EST 20808 01:16.51    +43:54  
   4. Kaidi Piirisild           Võru            EST 23358 01:22.57    +50:00  
W14
2810m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Siiri Talts               HOK             EST 12448 00:30.55  00:30.55  
   2. Tīna Kate Spektore        IK Auseklis     LAT     0 00:36.36     +5:41  
      Liis Musta                Võru            EST 22397 Puuduv KP           
      Anita Laanejõe            Võru/Võru spord EST 18504 Ei start            
W16
4290m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Kaisa Kahre               Võru/Võru spord EST 16894 00:51.05  00:51.05  
   2. Kristina Haug             Võru/Võru spord EST  5043 00:54.08     +3:03  
   3. Elizabete Vimba           Auseklis IK     LAT     0 01:05.35    +14:30  
      Tekla Liisa Vilberg       West/Pärnu Spor EST 13460 Ei start            
W18
4700m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Tekla Liisa Vilberg       West/Pärnu Spor EST 13460 01:13.08  01:13.08  
   2. Kati Iher                 Võru            EST  5690 01:15.24     +2:16  
   3. Merilin Anijärv           SRD             EST 11171 01:28.20    +15:12  
W21
7190m 19KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Kaisa Sander              Ilves           EST  9430 01:27.13  01:27.13  
   2. Inga Siegert              OK Võru/Vastsel EST 13522 01:37.39    +10:26  
   3. Ele Sisas                 TAOK            EST 10098 01:46.02    +18:49  
   4. Mari-Liis Kaljur          Harju KEK       EST  7506 01:48.27    +21:14  
   5. Kate Mihadiuk             BSU             BLR     0 02:01.35    +34:22  
      Triin Jäädmaa             Võru            EST 22955 Katk                
      Yuliya Shostka                            BLR     0 Katk                
      Nataliya Hatsuk           Kamvol          BLR     0 Ei start            
      Irina Stroganova          S-Petersburg    RUS     0 Ei start            
      Miriam Mõttus                             EST 20874 Ei start            
W35
6170m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Mirja Virve               Kobras          EST  2678 01:06.37  01:06.37  
   2. Piia Avaste               Tammed          EST  1161 01:17.30    +10:53  
   3. Agne Paspirgelyte         Dainava OK      LTU     0 01:29.00    +22:23  
   4. Rasa Kumpyte              OK Levuo        LTU     0 02:19.08    +72:31  
   5. Katerina Fedorova         Izhora          RUS     0 02:25.09    +78:32  
W40
5480m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Jana Kink                 Kape            EST  2470 00:51.36  00:51.36  
   2. Triin Jaaniste            Ilves           EST   485 00:55.55     +4:19  
   3. Kristi Vassil             Ilves           EST   557 00:58.44     +7:08  
   4. Marika Jäädmaa            Võru            EST  4307 00:58.56     +7:20  
   5. Kadri Parts               Võru            EST     0 01:04.53    +13:17  
   6. Iveta Bruvere             Ozons           LAT     0 01:05.49    +14:13  
   7. Siiri Vallner             -               EST   527 01:16.01    +24:25  
   8. Jolanta Sulciene          Perkunas OK     LTU     0 01:16.22    +24:46  
   9. Larysa Mironava           Belarus         BLR     0 01:17.02    +25:26  
  10. Piret Kaasik              Ilves           EST  1339 01:30.25    +38:49  
  11. Epp Voitka                Võru            EST 16421 01:31.27    +39:51  
      Marje Zernant             Ilves           EST  5271 Puuduv KP           
      Marge Sargma              Tammed          EST 13775 Ei start            
W45
4940m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Anneli Rämmann            Koop            EST  8644 01:12.27  01:12.27  
   2. Maris Roosipuu            TON             EST   283 01:12.52     +0:25  
   3. Maari Idnurm                              EST   526 01:17.13     +4:46  
   4. Ekaterina Krasilnikova    S-Petersburg    RUS     0 01:36.29    +24:02  
   5. Yuliya Bedarava           Belarus         BLR     0 02:10.21    +57:54  
      Maira Zerne               Saldus OK       LAT     0 Ei start            
      Jolanta Bura              Auseklis        LAT     0 Ei start            
W50
4430m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Airi Alnek                Võru            EST  1301 00:48.13  00:48.13  
   2. Baiba Ozola               Mona            LAT     0 00:49.10     +0:57  
   3. Lea Leppik                TAOK            EST  4195 00:54.59     +6:46  
   4. Inger Jalakas             KEKRSK          EST  2843 00:59.28    +11:15  
   5. Merike Paapson            TON             EST  2741 01:00.34    +12:21  
   6. Ellen Lembra              Kape            EST  2008 01:00.59    +12:46  
   7. Riina Laev                Mercury         EST  2338 01:06.50    +18:37  
   8. Meeli Kerem               TON             EST   278 01:07.42    +19:29  
   9. Galina Pigareva           Mile Sport      RUS     0 01:19.24    +31:11  
  10. Sarmite Sild              Võru            EST  2780 01:19.50    +31:37  
  11. Aleksandra Lebedeva       PSKOV           RUS     0 01:24.07    +35:54  
  12. Pille Illak               Otepää          EST   957 01:38.11    +49:58  
      Gunta Dudele              Azimuts OK      LAT     0 Puuduv KP           
      Mare Kitsnik              Saku            EST   941 Ei start            
      Tiia Laul                                 EST  9757 Ei start            
      Ingrid Ranna              Ilves           EST  3389 Ei start            
W55
4220m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Marje Viirmann            KEKRSK          EST   183 00:42.57  00:42.57  
   2. Reet Johanson             Kobras          EST  1487 00:43.56     +0:59  
   3. Siiri Poopuu              JOKA            EST  1250 00:49.13     +6:16  
   4. Svetlana Varyhina         Belarus         BLR     0 00:50.48     +7:51  
   5. Saima Värton              Kobras          EST   213 00:51.51     +8:54  
   6. Tiina Oras                Ilves           EST   140 00:53.23    +10:26  
   7. Viktoria Fershalova       S-Petersburg    RUS     0 00:53.50    +10:53  
   8. Marina Movko              OK Kaliningrad  RUS     0 00:55.03    +12:06  
   9. Alena Brok                Belarus         BLR     0 00:58.25    +15:28  
  10. Marika Kirsspuu           TAOK            EST   260 00:59.21    +16:24  
  11. Ilme Roosi                Orvand          EST  8401 00:59.42    +16:45  
  12. Nadezda Klopovskaia       Belarus         BLR     0 01:02.33    +19:36  
  13. Lubov Gerasimova          Novgorod        RUS     0 01:08.03    +25:06  
  14. Volha Harbachyk           Belarus         BLR     0 01:12.11    +29:14  
  15. Merike Mändsoo            TON             EST  5589 01:12.33    +29:36  
  16. Maire Kure                Kape            EST  2801 01:14.50    +31:53  
  17. Ülle Põldoja              Ilves           EST   703 01:15.18    +32:21  
  18. Ülle Raudsepp             Okas            EST   709 01:15.31    +32:34  
  19. Heli Viks                 Võru            EST  5017 01:27.57    +45:00  
  20. Leena Leesment            SRD             EST  9206 01:35.20    +52:23  
  21. Liudmila Yanshyna         Belarus         BLR     0 01:42.09    +59:12  
W60
4220m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Tiina Talisoo             KEKRSK          EST  3119 00:55.40  00:55.40  
   2. Anne Arold                Ilves           EST  3235 00:57.54     +2:14  
   3. Vaike Tomann              Ilves           EST  1137 01:02.58     +7:18  
   4. Ināra Ģipsle              Kurmis OK       LAT     0 01:03.58     +8:18  
   5. Niina Karnit              SRD             EST  1015 01:04.19     +8:39  
   6. Eha Tolm                  Orvand          EST  2537 01:06.21    +10:41  
   7. Natalia Ushakova          PSKOV           RUS     0 01:13.54    +18:14  
   8. Tatiana Rogovskaia        Belarus         BLR     0 01:14.57    +19:17  
   9. Riina Kivikas             Ilves           EST   707 01:16.57    +21:17  
  10. Natalia Lazareva          OK Kaliningrad  RUS     0 01:25.23    +29:43  
  11. Larisa Avramenko          Belarus         BLR     0 01:30.51    +35:11  
      Tatsiana Straltsova       BSU-1           BLR     0 Puuduv KP           
      Sinikka Illaru            PePo            FIN  8623 Ei start            
      Lauma Žilko               Kāpa OK         LAT     0 Ei start            
W65
3840m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Ruta Kukka                KĀPA OK         LAT     0 00:49.00  00:49.00  
   2. Tiiu Kaasik               Ilves           EST   102 00:56.07     +7:07  
   3. Hille Tasa                Tammed          EST   280 00:58.28     +9:28  
   4. Kersti Mardiste           KEKRSK          EST   123 01:01.42    +12:42  
   5. Liivi Parik               Otepää          EST   925 01:04.13    +15:13  
   6. Rudite Šterna             Sigulda         LAT     0 01:05.02    +16:02  
   7. Eha Kriks                 Rakv            EST  1822 01:05.16    +16:16  
   8. Leili Prans               Ilves           EST  4910 01:13.54    +24:54  
   9. Anu Saue                  HOK             EST   946 01:17.41    +28:41  
  10. Kaie Kivila               Ilves           EST  2737 01:25.40    +36:40  
  11. Ludmilla Miasnikova       SK RYC          RUS     0 01:44.08    +55:08  
  12. Tatsiana Kandratsyeva     Belarus         BLR     0 02:13.31    +84:31  
W70
2810m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Tatiana Svistun           S-Petersburg    RUS     0 00:41.11  00:41.11  
   2. Lidiya Makarevich         Belarus         BLR     0 00:54.34    +13:23  
   3. Ilona Vanaveski           Ilves           EST  2734 01:02.23    +21:12  
W75
2810m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Maire Raid                Tammed          EST   181 00:44.52  00:44.52  
   2. Ilse Uus                  TON             EST   300 00:48.09     +3:17  
   3. Maimu Tornberg            Koop            EST   428 00:57.35    +12:43  
OK Põlva Kobras
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2016, www.tak-soft.com 11.06.2016 15:49:08