Baltic Masters Open Championships and Baltic Open Competition 11.06.2016
Long distance
11.06.2016 Veskimõisa (Raido Mitt)
Short distance
12.06.2016 Veskimõisa (Raido Mitt)
M10  M12  M14  M16  M18  M21  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75 
W10  W12  W14  W16  W18  W21  W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W75 

M10

2290m 6KP
1630m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Markus Kaljur             Harju KEK       EST 10858 01:01.48  01:01.48 00:34.08(1) 00:27.40(1)   
   2. Uvis Solmanis             IK Auseklis     LAT     0 01:21.34    +19:46 00:53.26(2) 00:28.08(2)   
   3. Francis Vimba             Ziemelkurzeme O LAT     0 01:45.49    +44:01 01:11.29(5) 00:34.20(3)   
   4. Igor Lazarev              OK Kaliningrad  RUS     0 02:11.46    +69:58 01:04.37(4) 01:07.09(5)   
      Sebastian Paat            Võru/Võru spord EST     0 Katk               01:04.01(3) Ei start      
      Mihkel Tali                               EST 18250 Tühist             Puuduv KP   01:28.48(8)   
      Erik Marten Zernant       Ilves           EST 18019 Tühist             Puuduv KP   01:11.53(6)   
      Laur-Rogert Sulg          Otepää          EST 20807 Tühist             Puuduv KP   01:23.55(7)   
      Roland Johanson           Põlva Spordikoo EST  1312 Tühist             Puuduv KP   00:55.39(4)   
      Markus Juhkam             Põlva Spordikoo EST 23395 Tühist             Puuduv KP   Puuduv KP     
      Markus Zimmermann         Kape            EST  2180 Ei start           Ei start    Ei start      
      Mārtiņš Dzenītis          OSVeikals.lv    LAT     0 Ei start           Ei start    Ei start      
M12

2500m 7KP
2080m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Emil Eensaar              Tartu SUKL      EST 11300 00:51.26  00:51.26 00:29.16(1) 00:22.10(1)   
   2. UVIS SPROGIS              OK Aluksne-Ape  LAT     0 00:59.11     +7:45 00:29.33(2) 00:29.38(2)   
   3. Petr Volkov               S-Petersburg    RUS     0 01:11.45    +20:19 00:30.59(3) 00:40.46(3)   
   4. Mikhail Zabelin           S-Petersburg    RUS     0 01:25.29    +34:03 00:34.50(6) 00:50.39(4)   
   5. Markus Grasis             Auseklis IK     LAT     0 01:32.22    +40:56 00:37.32(9) 00:54.50(6)   
   6. Chris Marcus Krahv        Otepää          EST 20809 01:46.16    +54:50 00:33.15(4) 01:13.01(8)   
   7. KRISTERS LARMANIS         OK Aluksne-Ape  LAT     0 01:50.45    +59:19 00:45.41(10 01:05.04(7)   
   8. Andri Kepler              Kobras          EST 18653 01:54.41    +63:15 00:37.07(7) 01:17.34(9)   
      Robert Sander             Ilves           EST 11970 Katk               00:33.41(5) Ei start      
      August Jakobson           Kobras          EST  9170 Katk               00:37.18(8) Ei start      
      Joosep Laagemann          JOKA            EST  6505 Katk               02:26.26(11 ÜleAja        
      Marek Kotsulim            JOKA            EST  6284 Katk               02:38.20(12 ÜleAja        
      Otto Toomas Kibena        Võru/Võru spord EST 20813 Tühist             Puuduv KP   Ei start      
      Reiko Kallas              OK Võru/Vastsel     23327 Tühist             Katk        Puuduv KP     
      Daniel Sibul              Kobras          EST 18041 Tühist             Puuduv KP   00:53.20(5)   
M14

3840m 14KP
2130m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. AUSTRIS KALNINS           OK Aluksne-Ape  LAT     0 01:04.25  01:04.25 00:40.28(1) 00:23.57(1)   
   2. Janar Saks                Võru/Võru spord EST 17962 01:23.25    +19:00 00:51.49(3) 00:31.36(2)   
      Nils Ciglis               Auseklis IK     LAT     0 Katk               00:44.29(2) Ei start      
      Mihkel Liivago            Kobras          EST 17670 Katk               01:27.58(5) Ei start      
      Artur Soo                 JOKA            EST 24123 Tühist             Puuduv KP   Ei start      
      Mattias Maidla            Kobras          EST 17356 Tühist             01:02.41(4) Puuduv KP     
      Daniil Shumakovich        Belarus         BLR     0 Ei start           Ei start    Ei start      
M16

4700m 13KP
2840m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Gustavs Dravants          Meridiāns       LAT     0 01:17.24  01:17.24 00:48.16(1) 00:29.08(3)   
   2. Rihards Knēts             Meridiāns       LAT     0 01:20.05     +2:41 00:48.49(2) 00:31.16(4)   
   3. Emils Zernis              Saldus OK       LAT     0 01:23.05     +5:41 00:56.15(5) 00:26.50(1)   
   4. Raido Kiss                Võru            EST 16678 01:24.52     +7:28 00:51.54(3) 00:32.58(5)   
   5. Rasmus Kruusa             Kobras          EST 16214 01:34.52    +17:28 01:00.30(6) 00:34.22(6)   
   6. Aleksander Kepler         Kobras          EST 20486 01:38.00    +20:36 01:01.06(7) 00:36.54(7)   
   7. Markus Sulg               JOKA            EST 18077 01:41.13    +23:49 01:13.14(11 00:27.59(2)   
   8. Siim Turban               Rakv            EST  9436 01:45.31    +28:07 01:02.50(8) 00:42.41(8)   
   9. Kārlis Neimanis           Meridiāns       LAT     0 01:47.36    +30:12 00:53.13(4) 00:54.23(9)   
  10. Raiko Marrandi            JOKA            EST  7565 02:09.48    +52:24 01:06.49(9) 01:02.59(11   
  11. Karel Kuragin             Võru/Võru spord EST 15707 02:16.29    +59:05 01:08.06(10 01:08.23(13   
  12. Georg Paal                JOKA            EST 16655 02:27.47    +70:23 01:20.32(12 01:07.15(12   
  13. Hanno-Laur Kunnus         Võru/Võru spord EST 20631 02:50.10    +92:46 01:48.29(13 01:01.41(10   
M18

6190m 18KP
3900m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Madis Ciglis              Auseklis IK     LAT     0 01:37.19  01:37.19 00:57.04(1) 00:40.15(1)   
   2. Tomi-Andre Piirmets       West            EST 13566 01:50.17    +12:58 00:58.44(2) 00:51.33(3)   
   3. Kristaps Bruners          OK Meridians    LAT     0 01:54.20    +17:01 01:04.52(3) 00:49.28(2)   
   4. Kiur Erik Eensaar         Ilves           EST  9606 02:18.57    +41:38 01:12.28(4) 01:06.29(4)   
   5. Kristers Grasis                           LAT     0 02:29.21    +52:02 01:12.47(5) 01:16.34(5)   
      Jasper Ainjärv            JOKA            EST 13613 Katk               01:44.03(6) ÜleAja        
M21

10550m 23KP
4540m 23KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Kaspars Radziņš           OSVeikals.lv    LAT     0 02:06.07  02:06.07 01:24.49(1) 00:41.18(2)   
   2. Kaarel Kallas             JOKA            EST  3340 02:36.02    +29:55 01:46.05(2) 00:49.57(4)   
   3. Michael Raer              SRD             EST 19303 03:40.27    +94:20 02:12.49(5) 01:27.38(7)   
      Markus Rene Pae           SK100           EST 23502 Katk               02:05.43(3) Ei start      
      Ainars Lupikis            Kāpa OK         LAT 13027 Katk               Ei start    00:40.08(1)   
      Kaur Kase                 Võru            EST  4191 Katk               Ei start    00:48.37(3)   
      Nauris Neimanis           Ogre OK/SC      LAT     0 Katk               Ei start    00:51.54(5)   
      Alvis Reinbergs                           LAT     0 Katk               Ei start    ÜleAja        
      Kevin Hallop              Peko            EST 11308 Tühist             02:10.39(4) Puuduv KP     
      Hans Mark Võsu            JOKA            EST 12323 Tühist             Puuduv KP   01:02.42(6)   
      Yauheni Sakharchuk        Eridan          BLR     0 Tühist             Puuduv KP   Ei start      
      Gatis Perkis              Briksnis SK     LAT     0 Ei start           Ei start    Ei start      
M35

8890m 24KP
4540m 23KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Pavel Krasko              Kamvol          BLR     0 01:50.27  01:50.27 01:11.10(1) 00:39.17(1)   
   2. Ott Rakkaselg             HOK             EST  1920 02:06.48    +16:21 01:19.53(5) 00:46.55(2)   
   3. Peter Balabanov           Kamvol          BLR     0 02:06.50    +16:23 01:17.33(3) 00:49.17(4)   
   4. Martins Vimba             Ziemelkurzeme O LAT     0 02:08.22    +17:55 01:19.19(4) 00:49.03(3)   
   5. Mindaugas Stulgys         OK Dainava      LTU     0 02:12.09    +21:42 01:21.17(6) 00:50.52(5)   
   6. Dzmitry Davidovich        BSU             BLR     0 02:25.15    +34:48 01:31.03(9) 00:54.12(7)   
   7. Mati Mägi                 HOK             EST  1921 02:28.59    +38:32 01:29.09(8) 00:59.50(8)   
   8. Martin Kaup               LSF PT          EST  9030 02:37.34    +47:07 01:32.47(10 01:04.47(9)   
      Dag Ainsoo                LUS             EST  2877 Katk               Katk        Ei start      
      Marek Atonen              Lehola          EST  1136 Katk               01:39.05(11 Ei start      
      Erko Jakobson             Kobras          EST  4821 Katk               01:51.50(12 Ei start      
      Vitali Savanovich         Eridan          BLR     0 Katk               01:22.39(7) Ei start      
      Jakub Halama              KVS Šumperk     CZE     0 Katk               Ei start    01:05.58(10   
      Andrius Sniras            Dainava OK      LTU     0 Katk               Ei start    ÜleAja        
      Raul Kangur               Peko            EST  1938 Katk               Ei start    01:13.12(11   
      Andrei Nikitin            SRD             EST   505 Tühist             Puuduv KP   00:51.47(6)   
      Ansis Actiņš              3A              LAT     0 Tühist             01:15.28(2) Puuduv KP     
      Silver Rebenits           Kape            EST  3820 Ei start           Ei start    Ei start      
M40

8300m 20KP
4330m 22KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Audrius Smilgius                          LTU     0 01:38.41  01:38.41 01:01.41(1) 00:37.00(3)   
   2. Mindaugas Kvedaravicius   OK Levuo        LTU     0 01:39.33     +0:52 01:05.08(2) 00:34.25(1)   
   3. Juris Dzenitis            OSVeikals.lv    LAT     0 01:42.13     +3:32 01:05.48(3) 00:36.25(2)   
   4. Otars Putralis            Azimuts OK      LAT     0 01:47.03     +8:22 01:07.56(4) 00:39.07(5)   
   5. Taras Fedorov             Izhora          RUS     0 01:50.14    +11:33 01:10.39(5) 00:39.35(6)   
   6. Andrius Valatka           OK "šilas"      LTU     0 01:52.00    +13:19 01:13.51(7) 00:38.09(4)   
   7. Meelis Mälter             KEKRSK          EST  2850 01:53.43    +15:02 01:12.44(6) 00:40.59(8)   
   8. Kuno Rooba                Rakv            EST  1046 01:58.46    +20:05 01:18.04(9) 00:40.42(7)   
   9. Tarmo Klaar               Ilves           EST  1143 02:00.48    +22:07 01:15.05(8) 00:45.43(9)   
  10. Timofey Suratov           Mile-Sport      RUS     0 02:04.57    +26:16 01:18.08(11 00:46.49(10   
  11. Heno Ivanov               Tartu           EST  5655 02:10.10    +31:29 01:22.20(12 00:47.50(11   
  12. Ingus Grasis              Auseklis IK     LAT     0 02:12.14    +33:33 01:18.04(9) 00:54.10(12   
  13. Priit Talu                West            EST 15874 02:27.40    +48:59 01:28.52(13 00:58.48(16   
  14. Andrei Rabtsau            Belarus         BLR     0 02:31.49    +53:08 01:33.43(14 00:58.06(15   
  15. Aleksander Pritsik        Rakv            EST  2018 02:35.36    +56:55 01:37.35(15 00:58.01(14   
      Vasili Kamisarenka        Belarus         BLR     0 Katk               02:12.02(16 ÜleAja        
      Oskars Stagis             AUSEKLIS        LAT     0 Katk               Ei start    00:55.22(13   
M45

7190m 19KP
4200m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Rolandas Backys           Igtisa          LTU     0 01:38.17  01:38.17 00:54.16(1) 00:44.01(4)   
   2. Oskars Zernis             Saldus OK       LAT     0 01:38.21     +0:04 01:00.45(3) 00:37.36(1)   
   3. Tarvo Avaste              Tammed          EST   480 01:47.26     +9:09 01:00.23(2) 00:47.03(8)   
   4. Armo Hiie                 Kape            EST   660 01:47.51     +9:34 01:03.13(4) 00:44.38(6)   
   5. Raul Kudre                Peko            EST   492 01:50.42    +12:25 01:03.32(5) 00:47.10(9)   
   6. Guntars Mankus            Saldus OK       LAT     0 01:50.56    +12:39 01:08.34(8) 00:42.22(2)   
   7. Kaido Nurja               Nõmme           EST   603 01:51.07    +12:50 01:08.27(7) 00:42.40(3)   
   8. Meelis Zimmermann         Kape            EST  2000 01:53.33    +15:16 01:04.08(6) 00:49.25(12   
   9. Raivo Laanemets           TON             EST  1401 01:59.43    +21:26 01:15.25(11 00:44.18(5)   
  10. Alvis Mats                OSVeikals.lv    LAT     0 02:08.30    +30:13 01:23.18(13 00:45.12(7)   
  11. Rein Zaitsev              Peko            EST   493 02:10.46    +32:29 01:23.00(12 00:47.46(11   
  12. Mart Ostra                Nõmme           EST   642 02:12.26    +34:09 01:14.21(10 00:58.05(14   
  13. Egons Solmanis            IK Auseklis     LAT     0 02:31.15    +52:58 01:28.52(15 01:02.23(15   
  14. Allar Padari              HOK             EST  5730 02:42.27    +64:10 01:44.40(16 00:57.47(13   
      Jānis Spektors            IK Auseklis     LAT     0 Katk               ÜleAja      Ei start      
      Johan Alenius             IFK Lidingö     SWE  7149 Katk               01:25.22(14 Ei start      
      Ivars Valtass             Saldus OK       LAT     0 Katk               Ei start    00:47.15(10   
      Tonu Illaru               PePo            EST     0 Katk               Ei start    Katk          
      Toomas Talumaa            HOK             EST  1085 Katk               Ei start    01:09.28(16   
      Guntis Arnicans           A2              LAT 14769 Tühist             Puuduv KP   Ei start      
      Mart Koppel               -               EST 19681 Tühist             01:08.49(9) Puuduv KP     
      Taivo Täht                Tartu linn      EST  6090 Ei start           Ei start    Ei start      
      Eduards Bura              Auseklis        LAT     0 Ei start           Ei start    Ei start      
      Priit Pääslane            Ilves           EST   738 Ei start           Ei start    Ei start      
      Paavo Rõigas              Peko            EST  1300 Ei start           Ei start    Ei start      
M50

6190m 18KP
3900m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Tiit Tali                 Ilves           EST   303 01:34.39  01:34.39 00:52.54(1) 00:41.45(1)   
   2. Genadijus Jonauskas       Devyni OSK      LTU     0 01:39.25     +4:46 00:53.47(2) 00:45.38(4)   
   3. Ants Turban               Rakv            EST   644 01:43.30     +8:51 00:59.34(6) 00:43.56(2)   
   4. Antti Roose               Kobras          EST  4962 01:53.02    +18:23 01:07.51(11 00:45.11(3)   
   5. Mati Preitof              KEKRSK          EST  2260 01:58.43    +24:04 01:01.16(7) 00:57.27(7)   
   6. Einar Raudkepp            Peko            EST   670 02:01.32    +26:53 00:59.09(5) 01:02.23(9)   
   7. Taivo Tali                KEKRSK          EST  1152 02:06.08    +31:29 01:04.51(9) 01:01.17(8)   
   8. Jonas Gediminas Gvildys   Medeina OK      LTU     0 02:07.41    +33:02 01:11.19(13 00:56.22(5)   
   9. Andrej Mitenkov           Azimut          RUS     0 02:12.44    +38:05 01:16.07(15 00:56.37(6)   
  10. Darius Peciura            Perkunas OK     LTU     0 02:18.21    +43:42 01:02.20(8) 01:16.01(13   
  11. Urmas Laev                Mercury         EST  1077 02:19.51    +45:12 01:15.32(14 01:04.19(10   
  12. Lauri Leppik              TAOK            EST  4194 02:25.03    +50:24 01:17.42(16 01:07.21(11   
  13. Sandris Lācis             Mona OK         LAT     0 02:37.41    +63:02 01:29.58(18 01:07.43(12   
      Toomas Telgma             Voller          EST  5919 Katk               01:31.07(19 Ei start      
      Maido Kaljur              Harju KEK       EST  2201 Katk               00:58.13(4) Katk          
      Aigars Dudelis                            EST     0 Katk               01:20.31(17 Ei start      
      Eduard Pukkonen           KEKRSK          EST  4278 Katk               01:07.00(10 Ei start      
      Inno Ling                 Lehola          EST   179 Tühist             00:54.07(3) Puuduv KP     
      Konstantin Pigarev        Mile Sport      RUS     0 Tühist             Puuduv KP   ÜleAja        
      Maksim Gureev             Kape            RUS 20824 Tühist             01:10.59(12 Puuduv KP     
      Vladimir Savinov          SRD             EST  4690 Ei start           Ei start    Ei start      
M55

6190m 18KP
3360m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Igors Buzs                Meridiāns       LAT     0 01:30.17  01:30.17 00:54.42(1) 00:35.35(1)   
   2. Jānis Nāgelis             Mona OK         LAT     0 01:44.29    +14:12 01:02.50(3) 00:41.39(4)   
   3. Girts Mamis               Mona OK         LAT     0 01:45.44    +15:27 01:00.29(2) 00:45.15(6)   
   4. Varis Peisenieks          Kāpa OK         LAT     0 01:49.00    +18:43 01:03.35(4) 00:45.25(7)   
   5. Kaljo Julge               Kape            EST  1310 01:49.07    +18:50 01:07.09(5) 00:41.58(5)   
   6. Sergei Judov              SK RYC          RUS     0 01:51.24    +21:07 01:12.02(9) 00:39.22(2)   
   7. Rein Rooni                Orvand          EST   240 01:57.25    +27:08 01:16.35(12 00:40.50(3)   
   8. Ivars Pucens              Mona OK         LAT     0 01:58.30    +28:13 01:09.51(7) 00:48.39(8)   
   9. Peteris Zarins            Mona            LAT     0 02:00.30    +30:13 01:11.17(8) 00:49.13(9)   
  10. Mihkel Nahkur             Jõhvikas        EST  4310 02:06.53    +36:36 01:08.09(6) 00:58.44(13   
  11. Aliaksandr Vazhnik        Belarus         BLR     0 02:09.51    +39:34 01:14.08(10 00:55.43(11   
  12. Mikhail Ivanov            PSKOV           RUS     0 02:23.05    +52:48 01:29.07(13 00:53.58(10   
  13. Tõnu Loog                 Kobras          EST  1169 02:51.20    +81:03 01:39.07(15 01:12.13(14   
      Tauno Kure                Kape            EST   728 Katk               01:35.31(14 Ei start      
      Urmas Tammemäe            Orvand          EST   837 Katk               01:14.39(11 Ei start      
      Andrus Rämmann            Koop            EST 11806 Tühist             Puuduv KP   00:58.08(12   
      Aigar Pindmaa             Võru            EST     0 Ei start           Ei start    Ei start      
      Paul Poopuu               JOKA            EST   361 Ei start           Ei start    Ei start      
M60

5480m 18KP
3200m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Algirdas Šalkauskas                       EST     0 01:34.36  01:34.36 00:57.42(1) 00:36.54(1)   
   2. Anti Parik                Otepää          EST  2984 01:43.53     +9:17 01:05.31(3) 00:38.22(2)   
   3. Anatoli Labanouski        BSU-1           BLR     0 01:47.47    +13:11 01:08.06(4) 00:39.41(3)   
   4. Heini Tammik              Kape            EST  1311 01:55.34    +20:58 01:11.19(5) 00:44.15(5)   
   5. Aimur Raudsepp            JOKA            EST    70 02:01.21    +26:45 01:13.30(6) 00:47.51(7)   
   6. Arne Sammel               Lehola          EST  1126 02:01.58    +27:22 01:16.03(8) 00:45.55(6)   
   7. Jüri Merirand             Otepää          EST  1172 02:03.55    +29:19 01:04.58(2) 00:58.57(11   
   8. Tõnu Sikkal               Kobras          EST   704 02:08.39    +34:03 01:15.45(7) 00:52.54(8)   
   9. Jüri Rokko                SK RT           EST  1240 02:12.04    +37:28 01:17.22(10 00:54.42(10   
  10. Uladzimir Straltsou       BSU-1           BLR     0 02:24.50    +50:14 01:17.20(9) 01:07.30(13   
  11. Udo Lüüs                  Ilves           EST   128 02:29.56    +55:20 01:23.14(11 01:06.42(12   
      Andris Žilko              Kāpa OK         LAT     0 Katk               Ei start    00:39.49(4)   
      Jaak Reimaa               Ilves           EST  3018 Katk               Ei start    00:54.27(9)   
M65

4940m 17KP
2840m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Toivo Saue                HOK             EST   949 01:23.50  01:23.50 00:49.33(1) 00:34.17(2)   
   2. Koit Paasma               Lehola          EST    83 01:27.47     +3:57 00:52.27(2) 00:35.20(4)   
   3. Aldis Lapiņš              Azimuts OK      LAT     0 01:29.54     +6:04 00:54.51(3) 00:35.03(3)   
   4. Arvo Kivikas              Ilves           EST   247 01:35.55    +12:05 00:58.44(5) 00:37.11(6)   
   5. Rein Kriks                Rakv            EST  1823 01:36.27    +12:37 01:03.07(7) 00:33.20(1)   
   6. Algimantas Paspirgelis    Dainava OK      LTU     0 01:36.41    +12:51 00:59.16(6) 00:37.25(7)   
   7. Tiit Tatter               TON             EST    66 01:42.47    +18:57 01:04.08(8) 00:38.39(8)   
   8. Kalle Nelk                Tammed          EST  1971 01:49.41    +25:51 01:08.09(11 00:41.32(9)   
   9. Volli Kukk                KĀPA OK         LAT     0 01:55.13    +31:23 01:06.57(10 00:48.16(10   
  10. Lembit Nöps               Ilves           EST  1100 01:55.21    +31:31 01:05.51(9) 00:49.30(11   
  11. Piotr Mironau             Belarus         BLR     0 02:06.04    +42:14 01:14.41(12 00:51.23(12   
  12. Kalju Toomas              JOKA            EST   228 02:21.33    +57:43 01:25.13(13 00:56.20(14   
  13. Henadzi Niakhai           Belarus         BLR     0 02:25.33    +61:43 01:30.43(14 00:54.50(13   
      Ilmars Limbens            Sigulda         LAT     0 Katk               00:58.07(4) Ei start      
      Agu Koppa                 Jõhvikas        EST   425 Katk               Ei start    01:18.30(15   
      Riho Männi                Lehola          EST   902 Tühist             Puuduv KP   00:35.47(5)   
      Viktor Kovalchuk          Belarus         BLR     0 Tühist             01:53.28(15 Puuduv KP     
      Jaan Miljan               Kape            EST   227 Ei start           Ei start    Ei start      
M70

4430m 16KP
2600m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Peep Koppel               Koop            EST   456 01:25.10  01:25.10 00:53.37(1) 00:31.33(1)   
   2. Rafael Gordon             Võru            EST   239 01:31.47     +6:37 00:55.52(2) 00:35.55(3)   
   3. Mihkel Mälter             KEKRSK          EST   122 01:32.56     +7:46 00:57.31(3) 00:35.25(2)   
   4. Ants Tamm                 TON             EST   284 01:41.09    +15:59 01:02.24(4) 00:38.45(5)   
   5. Juris Žilko               Alnis OK        LAT     0 01:47.42    +22:32 01:02.37(5) 00:45.05(6)   
   6. Elmo Pärna                Lehola          EST    84 02:02.25    +37:15 01:11.09(7) 00:51.16(8)   
   7. Rodrigo Slavins           Ozons           LAT     0 02:03.38    +38:28 01:17.12(9) 00:46.26(7)   
   8. Tiit Koppel               Orion           EST   455 02:12.59    +47:49 01:16.27(8) 00:56.32(9)   
   9. Ats Virumäe               Võru            EST  3803 02:41.30    +76:20 01:34.02(11 01:07.28(10   
      Vaabo Annus               Orion           EST   429 Katk               Ei start    ÜleAja        
      Enn Aedna                 West            EST  2505 Katk               01:06.07(6) Ei start      
      Nikolai Kuha              Kape            EST  3071 Katk               Ei start    00:37.38(4)   
      Jüri Tähemaa              TON             EST  4383 Tühist             01:21.37(10 Puuduv KP     
M75

4220m 15KP
2380m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Mihhail Taivere           Kape            EST  1677 01:37.45  01:37.45 00:59.13(1) 00:38.32(1)   
   2. Endel Remmet              Kape            EST   706 01:42.02     +4:17 01:02.29(2) 00:39.33(2)   
   3. Ulf Alenius               IFK Lidingö     SWE 21223 02:13.17    +35:32 01:21.41(6) 00:51.36(3)   
   4. Georg Sooberg             Võru            EST   462 02:29.35    +51:50 01:37.32(8) 00:52.03(4)   
   5. Kalju Tilk                Orion           EST   104 02:29.39    +51:54 01:28.41(7) 01:00.58(5)   
   6. Heino Peeterson           OK West         EST   435 02:40.50    +63:05 01:37.45(10 01:03.05(6)   
   7. Valery Kirakou            Belarus         BLR     0 03:02.06    +84:21 01:37.35(9) 01:24.31(8)   
      Mati Tõnus                Orion           EST   167 Katk               01:18.08(5) ÜleAja        
      Tõnu Raid                 Tammed          EST   182 Katk               01:08.21(3) Ei start      
      Lembit Vassil             Ilves           EST   460 Katk               01:08.31(4) Katk          
      Uladzimir Kandratsyeu     Belarus         BLR     0 Katk               Katk        01:18.52(7)   
      Martin Tõrra              Kobras          EST   718 Tühist             Ei start    Puuduv KP     
      Vello Krohn               Tammed          EST   638 Ei start           Ei start    Ei start      
      Rein Küttim               Orion           EST   306 Ei start           Ei start    Ei start      
W10

2290m 6KP
1630m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Herta Kesküla             HOK             EST 18832 01:17.22  01:17.22 00:39.45(1) 00:37.37(1)   
   2. Mariann Zernant           Ilves           EST 13655 01:26.29     +9:07 00:41.06(2) 00:45.23(5)   
   3. Harriet Koppel            -               EST 20228 01:31.27    +14:05 00:45.00(3) 00:46.27(6)   
      Laura-Liis Kaljur         Harju KEK       EST 13059 Katk               Ei start    00:43.39(4)   
      MARTA KALNINA             OK Aluksne-Ape  LAT     0 Katk               Katk        00:39.41(2)   
      Maarja Oras               Põlva Spordikoo EST 14845 Tühist             Puuduv KP   Katk          
      Johanna Oras              Põlva Spordikoo EST 14785 Tühist             Puuduv KP   00:42.46(3)   
W12

2500m 7KP
2080m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Maria Eller               HOK             EST 18830 01:20.17  01:20.17 00:32.57(1) 00:47.20(2)   
   2. Helina Saega              Otepää          EST 19550 01:56.36    +36:19 00:53.36(2) 01:03.00(3)   
   3. Angela Mõttus             Otepää          EST 20808 02:02.47    +42:30 01:16.51(3) 00:45.56(1)   
      Kaidi Piirisild           Võru            EST 23358 Tühist             01:22.57(4) Puuduv KP     
W14

2810m 12KP
1960m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Siiri Talts               HOK             EST 12448 01:10.35  01:10.35 00:30.55(1) 00:39.40(2)   
   2. Tīna Kate Spektore        IK Auseklis     LAT     0 01:12.12     +1:37 00:36.36(2) 00:35.36(1)   
      Liis Musta                Võru            EST 22397 Tühist             Puuduv KP   01:02.19(3)   
      Anita Laanejõe            Võru/Võru spord EST 18504 Ei start           Ei start    Ei start      
W16

4290m 12KP
2290m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Kaisa Kahre               Võru/Võru spord EST 16894 01:23.11  01:23.11 00:51.05(1) 00:32.06(1)   
   2. Kristina Haug             Võru/Võru spord EST  5043 01:32.13     +9:02 00:54.08(2) 00:38.05(3)   
   3. Elizabete Vimba           Auseklis IK     LAT     0 01:43.03    +19:52 01:05.35(3) 00:37.28(2)   
      Tekla Liisa Vilberg       West/Pärnu Spor EST 13460 Ei start           Ei start    Ei start      
W18

4700m 13KP
2600m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Kati Iher                 Võru            EST  5690 02:16.25  02:16.25 01:15.24(2) 01:01.01(1)   
   2. Merilin Anijärv           SRD             EST 11171 02:31.10    +14:45 01:28.20(3) 01:02.50(2)   
      Tekla Liisa Vilberg       West/Pärnu Spor EST 13460 Katk               01:13.08(1) Ei start      
W21

7190m 19KP
3900m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Kaisa Sander              Ilves           EST  9430 02:28.20  02:28.20 01:27.13(1) 01:01.07(1)   
   2. Inga Siegert              OK Võru/Vastsel EST 13522 02:45.56    +17:36 01:37.39(2) 01:08.17(2)   
      Kate Mihadiuk             BSU             BLR     0 Katk               02:01.35(5) Ei start      
      Mari-Liis Kaljur          Harju KEK       EST  7506 Katk               01:48.27(4) Ei start      
      Triin Jäädmaa             Võru            EST 22955 Katk               Katk        Ei start      
      Ele Sisas                 TAOK            EST 10098 Katk               01:46.02(3) ÜleAja        
      Miriam Mõttus                             EST 20874 Katk               Ei start    Katk          
      Yuliya Shostka                            BLR     0 Tühist             Katk        Puuduv KP     
      Irina Stroganova          S-Petersburg    RUS     0 Ei start           Ei start    Ei start      
      Nataliya Hatsuk           Kamvol          BLR     0 Ei start           Ei start    Ei start      
W35

6170m 18KP
3360m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Mirja Virve               Kobras          EST  2678 02:02.06  02:02.06 01:06.37(1) 00:55.29(4)   
   2. Piia Avaste               Tammed          EST  1161 02:10.04     +7:58 01:17.30(2) 00:52.34(2)   
   3. Agne Paspirgelyte         Dainava OK      LTU     0 02:10.40     +8:34 01:29.00(3) 00:41.40(1)   
   4. Rasa Kumpyte              OK Levuo        LTU     0 03:16.34    +74:28 02:19.08(4) 00:57.26(5)   
   5. Katerina Fedorova         Izhora          RUS     0 03:20.25    +78:19 02:25.09(5) 00:55.16(3)   
W40

5480m 18KP
3200m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Triin Jaaniste            Ilves           EST   485 01:29.39  01:29.39 00:55.55(2) 00:33.44(1)   
   2. Jana Kink                 Kape            EST  2470 01:30.03     +0:24 00:51.36(1) 00:38.27(3)   
   3. Kristi Vassil             Ilves           EST   557 01:34.01     +4:22 00:58.44(3) 00:35.17(2)   
   4. Iveta Bruvere             Ozons           LAT     0 01:46.02    +16:23 01:05.49(6) 00:40.13(4)   
   5. Larysa Mironava           Belarus         BLR     0 02:01.47    +32:08 01:17.02(9) 00:44.45(5)   
   6. Siiri Vallner             -               EST   527 02:05.29    +35:50 01:16.01(7) 00:49.28(6)   
   7. Epp Voitka                Võru            EST 16421 02:36.04    +66:25 01:31.27(11 01:04.37(7)   
      Kadri Parts               Võru            EST     0 Katk               01:04.53(5) Katk          
      Jolanta Sulciene          Perkunas OK     LTU     0 Katk               01:16.22(8) Ei start      
      Marika Jäädmaa            Võru            EST  4307 Katk               00:58.56(4) Ei start      
      Marge Sargma              Tammed          EST 13775 Katk               Ei start    01:14.10(8)   
      Piret Kaasik              Ilves           EST  1339 Tühist             01:30.25(10 Puuduv KP     
      Marje Zernant             Ilves           EST  5271 Tühist             Puuduv KP   Ei start      
W45

4940m 17KP
2840m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Anneli Rämmann            Koop            EST  8644 01:53.01  01:53.01 01:12.27(1) 00:40.34(1)   
   2. Maris Roosipuu            TON             EST   283 01:59.34     +6:33 01:12.52(2) 00:46.42(2)   
   3. Maari Idnurm                              EST   526 02:09.51    +16:50 01:17.13(3) 00:52.38(3)   
   4. Ekaterina Krasilnikova    S-Petersburg    RUS     0 02:39.20    +46:19 01:36.29(4) 01:02.51(4)   
      Yuliya Bedarava           Belarus         BLR     0 Katk               02:10.21(5) ÜleAja        
      Maira Zerne               Saldus OK       LAT     0 Ei start           Ei start    Ei start      
      Jolanta Bura              Auseklis        LAT     0 Ei start           Ei start    Ei start      
W50

4430m 16KP
2600m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Airi Alnek                Võru            EST  1301 01:20.06  01:20.06 00:48.13(1) 00:31.53(1)   
   2. Baiba Ozola               Mona            LAT     0 01:21.53     +1:47 00:49.10(2) 00:32.43(2)   
   3. Lea Leppik                TAOK            EST  4195 01:33.36    +13:30 00:54.59(3) 00:38.37(4)   
   4. Merike Paapson            TON             EST  2741 01:38.10    +18:04 01:00.34(5) 00:37.36(3)   
   5. Inger Jalakas             KEKRSK          EST  2843 01:39.03    +18:57 00:59.28(4) 00:39.35(5)   
   6. Ellen Lembra              Kape            EST  2008 01:42.39    +22:33 01:00.59(6) 00:41.40(6)   
   7. Meeli Kerem               TON             EST   278 01:51.46    +31:40 01:07.42(8) 00:44.04(7)   
   8. Riina Laev                Mercury         EST  2338 01:57.24    +37:18 01:06.50(7) 00:50.34(8)   
   9. Galina Pigareva           Mile Sport      RUS     0 02:17.30    +57:24 01:19.24(9) 00:58.06(10   
  10. Aleksandra Lebedeva       PSKOV           RUS     0 02:19.49    +59:43 01:24.07(11 00:55.42(9)   
  11. Pille Illak               Otepää          EST   957 02:39.08    +79:02 01:38.11(12 01:00.57(11   
      Sarmite Sild              Võru            EST  2780 Katk               01:19.50(10 Ei start      
      Gunta Dudele              Azimuts OK      LAT     0 Tühist             Puuduv KP   Ei start      
      Mare Kitsnik              Saku            EST   941 Ei start           Ei start    Ei start      
      Tiia Laul                                 EST  9757 Ei start           Ei start    Ei start      
      Ingrid Ranna              Ilves           EST  3389 Ei start           Ei start    Ei start      
W55

4220m 15KP
2380m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Marje Viirmann            KEKRSK          EST   183 01:11.00  01:11.00 00:42.57(1) 00:28.03(2)   
   2. Reet Johanson             Kobras          EST  1487 01:11.54     +0:54 00:43.56(2) 00:27.58(1)   
   3. Saima Värton              Kobras          EST   213 01:23.58    +12:58 00:51.51(5) 00:32.07(5)   
   4. Viktoria Fershalova       S-Petersburg    RUS     0 01:25.19    +14:19 00:53.50(7) 00:31.29(3)   
   5. Svetlana Varyhina         Belarus         BLR     0 01:26.14    +15:14 00:50.48(4) 00:35.26(8)   
   6. Alena Brok                Belarus         BLR     0 01:30.38    +19:38 00:58.25(9) 00:32.13(6)   
   7. Marika Kirsspuu           TAOK            EST   260 01:30.53    +19:53 00:59.21(10 00:31.32(4)   
   8. Ilme Roosi                Orvand          EST  8401 01:33.39    +22:39 00:59.42(11 00:33.57(7)   
   9. Marina Movko              OK Kaliningrad  RUS     0 01:35.40    +24:40 00:55.03(8) 00:40.37(11   
  10. Tiina Oras                Ilves           EST   140 01:36.01    +25:01 00:53.23(6) 00:42.38(12   
  11. Nadezda Klopovskaia       Belarus         BLR     0 01:41.47    +30:47 01:02.33(12 00:39.14(9)   
  12. Merike Mändsoo            TON             EST  5589 01:52.52    +41:52 01:12.33(15 00:40.19(10   
  13. Lubov Gerasimova          Novgorod        RUS     0 01:57.05    +46:05 01:08.03(13 00:49.02(14   
  14. Volha Harbachyk           Belarus         BLR     0 02:00.54    +49:54 01:12.11(14 00:48.43(13   
  15. Ülle Raudsepp             Okas            EST   709 02:07.55    +56:55 01:15.31(18 00:52.24(15   
  16. Heli Viks                 Võru            EST  5017 02:20.25    +69:25 01:27.57(19 00:52.28(16   
  17. Leena Leesment            SRD             EST  9206 02:38.56    +87:56 01:35.20(20 01:03.36(17   
  18. Ülle Põldoja              Ilves           EST   703 02:44.19    +93:19 01:15.18(17 01:29.01(19   
  19. Liudmila Yanshyna         Belarus         BLR     0 02:56.52   +105:52 01:42.09(21 01:14.43(18   
      Siiri Poopuu              JOKA            EST  1250 Katk               00:49.13(3) Katk          
      Maire Kure                Kape            EST  2801 Katk               01:14.50(16 Ei start      
W60

4220m 15KP
2380m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Tiina Talisoo             KEKRSK          EST  3119 01:30.13  01:30.13 00:55.40(1) 00:34.33(2)   
   2. Anne Arold                Ilves           EST  3235 01:34.00     +3:47 00:57.54(2) 00:36.06(4)   
   3. Vaike Tomann              Ilves           EST  1137 01:39.45     +9:32 01:02.58(3) 00:36.47(5)   
   4. Eha Tolm                  Orvand          EST  2537 01:41.04    +10:51 01:06.21(6) 00:34.43(3)   
   5. Niina Karnit              SRD             EST  1015 01:44.46    +14:33 01:04.19(5) 00:40.27(7)   
   6. Ināra Ģipsle              Kurmis OK       LAT     0 01:46.32    +16:19 01:03.58(4) 00:42.34(9)   
   7. Riina Kivikas             Ilves           EST   707 01:57.31    +27:18 01:16.57(9) 00:40.34(8)   
   8. Natalia Ushakova          PSKOV           RUS     0 02:00.11    +29:58 01:13.54(7) 00:46.17(10   
   9. Tatiana Rogovskaia        Belarus         BLR     0 02:05.22    +35:09 01:14.57(8) 00:50.25(12   
  10. Natalia Lazareva          OK Kaliningrad  RUS     0 02:12.56    +42:43 01:25.23(10 00:47.33(11   
  11. Larisa Avramenko          Belarus         BLR     0 02:25.40    +55:27 01:30.51(11 00:54.49(13   
      Lauma Žilko               Kāpa OK         LAT     0 Katk               Ei start    00:31.26(1)   
      Sinikka Illaru            PePo            FIN  8623 Katk               Ei start    00:39.21(6)   
      Tatsiana Straltsova       BSU-1           BLR     0 Tühist             Puuduv KP   01:08.37(14   
W65

3840m 14KP
2290m 10KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Ruta Kukka                KĀPA OK         LAT     0 01:19.27  01:19.27 00:49.00(1) 00:30.27(1)   
   2. Hille Tasa                Tammed          EST   280 01:35.13    +15:46 00:58.28(3) 00:36.45(3)   
   3. Liivi Parik               Otepää          EST   925 01:38.43    +19:16 01:04.13(5) 00:34.30(2)   
   4. Tiiu Kaasik               Ilves           EST   102 01:38.49    +19:22 00:56.07(2) 00:42.42(4)   
   5. Kersti Mardiste           KEKRSK          EST   123 01:45.54    +26:27 01:01.42(4) 00:44.12(6)   
   6. Eha Kriks                 Rakv            EST  1822 01:48.15    +28:48 01:05.16(7) 00:42.59(5)   
   7. Leili Prans               Ilves           EST  4910 02:30.04    +70:37 01:13.54(8) 01:16.10(10   
   8. Kaie Kivila               Ilves           EST  2737 02:36.21    +76:54 01:25.40(10 01:10.41(8)   
   9. Ludmilla Miasnikova       SK RYC          RUS     0 02:38.49    +79:22 01:44.08(11 00:54.41(7)   
  10. Tatsiana Kandratsyeva     Belarus         BLR     0 03:27.53   +128:26 02:13.31(12 01:14.22(9)   
      Rudite Šterna             Sigulda         LAT     0 Katk               01:05.02(6) Ei start      
      Anu Saue                  HOK             EST   946 Katk               01:17.41(9) Ei start      
W70

2810m 12KP
2130m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Tatiana Svistun           S-Petersburg    RUS     0 01:25.36  01:25.36 00:41.11(1) 00:44.25(1)   
   2. Lidiya Makarevich         Belarus         BLR     0 02:02.52    +37:16 00:54.34(2) 01:08.18(3)   
   3. Ilona Vanaveski           Ilves           EST  2734 02:05.00    +39:24 01:02.23(3) 01:02.37(2)   
W75

2810m 12KP
1960m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus   Etapp 1     Etapp 2         
   1. Maire Raid                Tammed          EST   181 01:23.57  01:23.57 00:44.52(1) 00:39.05(1)   
   2. Ilse Uus                  TON             EST   300 01:43.32    +19:35 00:48.09(2) 00:55.23(2)   
   3. Maimu Tornberg            Koop            EST   428 01:56.42    +32:45 00:57.35(3) 00:59.07(3)   
OK Põlva Kobras
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2016, www.tak-soft.com 12.06.2016 14:02:57