Baltic Championships RELAY 12.06.2016
Relay 12.06.2016 Veskimõisa (Raido Mitt)
M16E  M20E  M21E 
W16E  W20E  W21E 

M16E
1. 3600 .. 3700m 13 KP ; 2. 3600 .. 3700m 13 KP ; 3. 3600 .. 3700m 13 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  Kaotus   
 1. 63  Latvia 2                                       LAT 01:35.25  01:35.25
      1 Dāvis Šolmanis                 00:29.28[  1]  
      2 Kārlis Stradiņš                00:34.06[  4]   01:03.34(  1)
      3 Edijs Dzalbs                   00:31.51[  3]   01:35.25(  1)
 2. 56  Estonia I                                      EST 01:36.29     +1:04
      1 Alex Treier                    00:30.59[  2]  
      2 Hando Allmann                  00:33.47[  3]   01:04.46(  2)
      3 Kaarel Vesilind                00:31.43[  2]   01:36.29(  2)
 3. 60  LTU2                                           LTU 01:41.52     +6:27
      1 Dovydas Kaušakys               00:38.22[  5]  
      2 Rokas Barauskas                00:31.12[  2]   01:09.34(  5)
      3 Darius Mitrikas                00:32.18[  4]   01:41.52(  3)
 4. 62  Latvia 1                                       LAT 01:46.08    +10:43
      1 Rihards Gailis                 00:42.31[ 10]  
      2 Pauls Alberings                00:37.15[  6]   01:19.46(  7)
      3 Fricis Spektors                00:26.22[  1]   01:46.08(  4)
 5. 59  LTU1                                           LTU 01:50.37    +15:12
      1 Augusts Velde                  00:33.36[  3]  
      2 Adomas Repšys                  00:35.51[  5]   01:09.27(  4)
      3 Kasparas Šulčys                00:41.10[  6]   01:50.37(  5)
 6. 54  Belarus 1                                      BLR 01:51.17    +15:52
      1 Siarhei Zhylinski              00:38.49[  8]  
      2 Arseni Mironov                 00:30.11[  1]   01:09.00(  3)
      3 Nikita Alekseyonok             00:42.17[  7]   01:51.17(  6)
 7. 64  Latvia 3                                       LAT 01:58.24    +22:59
      1 Ralfs Eižvertiņš               00:33.38[  4]  
      2 Jēkabs Ločmelis                00:41.24[  7]   01:15.02(  6)
      3 Nils Ciglis                    00:43.22[  8]   01:58.24(  7)
 8. 65  S-Petersburg                                   RUS 02:02.24    +26:59
      1 Dmitrii Roslov                 00:38.27[  7]  
      2 Andrei Lazutin                 00:45.21[  8]   01:23.48(  9)
      3 Dmitrii Stepanov               00:38.36[  5]   02:02.24(  8)
 9. 61  LTU3                                           LTU 02:15.42    +40:17
      1 Adomas Časas                   00:38.24[  6]  
      2 Andojus Lapinskas              00:45.21[  8]   01:23.45(  8)
      3 Andrius Čereška                00:51.57[ 11]   02:15.42(  9)
10. 58  Estonia III                                    EST 02:27.00    +51:35
      1 Dainis Männiste                00:45.12[ 11]  
      2 Tõnis Jäädmaa                  00:50.59[ 10]   01:36.11( 10)
      3 Martin Erik Maripuu            00:50.49[ 10]   02:27.00( 10)
11. 57  Estonia II                                     EST 02:30.04    +54:39
      1 Sander Pritsik                 00:49.16[ 12]  
      2 Ragnar Rooba                   00:51.22[ 11]   01:40.38( 12)
      3 Kustu Künnapas                 00:49.26[  9]   02:30.04( 11)
12. 55  Belarus 2                                      BLR 02:45.31    +70:06
      1 Oleg Tomashau                  00:39.33[  9]  
      2 Daniil Shumakovich             00:58.03[ 12]   01:37.36( 11)
      3 Arseni Bedarau                 01:07.55[ 12]   02:45.31( 12)
M20E
1. 5090 m 20 KP ; 2. 5090 m 20 KP ; 3. 5090 m 20 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  Kaotus   
 1. 36  Latvia 1                                       LAT 01:48.16  01:48.16
      1 Endijs Titomers                00:38.20[  1]  
      2 Edgars Ustinovs                00:35.43[  3]   01:14.03(  2)
      3 Uldis Upītis                   00:34.13[  1]   01:48.16(  1)
 2. 30  Estonia I                                      EST 01:53.25     +5:09
      1 Lauri Pähn                     00:38.41[  3]  
      2 Heino Ollin                    00:35.30[  2]   01:14.11(  3)
      3 Janek Piirisild                00:39.14[  5]   01:53.25(  2)
 3. 37  Latvia 2                                       LAT 01:53.45     +5:29
      1 Valters Reneslācis             00:38.32[  2]  
      2 Matīss Slikšjānis              00:35.26[  1]   01:13.58(  1)
      3 Valts Ulmanis                  00:39.47[  6]   01:53.45(  3)
 4. 39  S-Petersburg                                   RUS 02:02.49    +14:33
      1 Ivan Zolkin                    00:50.09[  9]  
      2 Daniil Kashin                  00:37.16[  4]   01:27.25(  5)
      3 Bogdan Rodionov                00:35.24[  2]   02:02.49(  4)
 5. 33  LTU1                                           LTU 02:02.55    +14:39
      1 Rokas Lipnickas                00:46.08[  4]  
      2 Pranas Germanavičius           00:40.21[  5]   01:26.29(  4)
      3 Martynas Germanavičius         00:36.26[  4]   02:02.55(  5)
 6. 34  LTU2                                           LTU 02:11.12    +22:56
      1 Algirdas Daukšys               00:51.20[ 10]  
      2 Kęstutis Nenartavičius         00:44.02[  6]   01:35.22(  7)
      3 Rokas Vaitkus                  00:35.50[  3]   02:11.12(  6)
 7. 40  S-Petersburg-2                                 RUS 02:27.01    +38:45
      1 Egor Egorov                    00:49.44[  6]  
      2 Evgenii Godlevskii             00:51.47[  9]   01:41.31(  9)
      3 Pavel Iufanov-Mishin           00:45.30[  9]   02:27.01(  7)
 8. 35  LTU3                                           LTU 02:30.01    +41:45
      1 Tomas Nenartavičius            00:49.39[  5]  
      2 Povilas Zaliauskas             00:46.06[  8]   01:35.45(  8)
      3 Kevinas Olišauskis             00:54.16[ 11]   02:30.01(  8)
 9. 31  Estonia II                                     EST 02:31.41    +43:25
      1 Karel-Sander Kljuzin           00:54.34[ 11]  
      2 Rimmo Rõõm                     00:55.56[ 11]   01:50.30( 10)
      3 Oliver Kütt                    00:41.11[  7]   02:31.41(  9)
10. 38  Latvia 3                                       LAT 02:42.16    +54:00
      1 Haralds Ulmanis                00:49.58[  7]  
      2 Renārs Kokorēvičs              00:45.09[  7]   01:35.07(  6)
      3 Emīls Vainosvkis               01:07.09[ 13]   02:42.16( 10)
11. 28  Belarus 1                                      BLR 02:44.49    +56:33
      1 Yauhen Zhakhouski              00:50.04[  8]  
      2 Daniil Yanshyn                 01:09.16[ 12]   01:59.20( 12)
      3 Timofei Alekseyonok            00:45.29[  8]   02:44.49( 11)
12. 32  Estonia III                                    EST 02:44.51    +56:35
      1 Andres Rõõm                    01:04.45[ 12]  
      2 Kaarel Hendrik Zernant         00:53.36[ 10]   01:58.21( 11)
      3 Mauno Kapten                   00:46.30[ 10]   02:44.51( 12)
13. 29  Belarus 2                                      BLR 03:56.14   +127:58
      1 Dzmitry Popoy                  01:10.21[ 13]  
      2 Aliaksandr Filipau             01:43.52[ 13]   02:54.13( 13)
      3 Daniil Homza                   01:02.01[ 12]   03:56.14( 13)
M21E
1. 6500 .. 6590m 23 KP ; 2. 6500 .. 6590m 23 KP ; 3. 6500 .. 6590m 23 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  Kaotus   
 1. 3   Estonia I                                      EST 02:16.16  02:16.16
      1 Sander Vaher                   00:47.14[  5]  
      2 Lauri Sild                     00:45.14[  2]   01:32.28(  2)
      3 Kenny Kivikas                  00:43.48[  2]   02:16.16(  1)
 2. 9   Latvia 1                                       LAT 02:16.35     +0:19
      1 Artūrs Pauliņš                 00:47.00[  3]  
      2 Mārtiņš Sirmais                00:46.08[  3]   01:33.08(  3)
      3 Rūdolfs Zērnis                 00:43.27[  1]   02:16.35(  2)
 3. 1   Belarus1                                       BLR 02:19.57     +3:41
      1 Siarhei Salodkin               00:47.19[  6]  
      2 Aleksei Alekseyonok            00:44.39[  1]   01:31.58(  1)
      3 Andrey Salin                   00:47.59[  6]   02:19.57(  3)
 4. 10  Latvia 2                                       LAT 02:20.56     +4:40
      1 Andris Jubelis                 00:45.38[  1]  
      2 Jānis Kūms                     00:49.06[  4]   01:34.44(  4)
      3 Jānis Tamužs                   00:46.12[  4]   02:20.56(  4)
 5. 6   LTU1                                           LTU 02:22.53     +6:37
      1 Simonas Krepsta                00:49.29[  8]  
      2 Vilius Aleliunas               00:49.33[  5]   01:39.02(  5)
      3 Jonas Vytautas Gvildys         00:43.51[  3]   02:22.53(  5)
 6. 4   Estonia II                                     EST 02:26.59    +10:43
      1 Kristo Heinmann                00:47.10[  4]  
      2 Tõnis Laugesaar                00:52.19[  6]   01:39.29(  6)
      3 Peeter Pihl                    00:47.30[  5]   02:26.59(  6)
 7. 7   LTU2                                           LTU 02:31.43    +15:27
      1 Vytautas Beliūnas              00:49.24[  7]  
      2 Giedrius Sabaliauskas          00:53.49[  8]   01:43.13(  8)
      3 Henrikas Pauzas                00:48.30[  7]   02:31.43(  7)
 8. 11  Latvia 3                                       LAT 02:38.46    +22:30
      1 Artjoms Rekuņenko              00:46.55[  2]  
      2 Guntis Māliņš                  00:54.45[  9]   01:41.40(  7)
      3 Alvis Reinsons                 00:57.06[  9]   02:38.46(  8)
 9. 8   LTU3                                           LTU 02:54.29    +38:13
      1 Modestas Bacys                 00:51.07[  9]  
      2 Liutauras Bilevicius           00:58.14[ 10]   01:49.21(  9)
      3 Viktoras Staisiunas            01:05.08[ 10]   02:54.29(  9)
10. 5   Estonia III                                    EST 02:55.43    +39:27
      1 Reigo Teervalt                 01:06.08[ 11]  
      2 Uku-Laur Tali                  00:53.20[  7]   01:59.28( 10)
      3 Andres Saetalu                 00:56.15[  8]   02:55.43( 10)
    2   Belarus2                                       BLR Katk     
      1 Pavel Miatla                   01:15.55[ 12]  
      2 Aliaksei Shvants               01:04.14[ 11]   02:20.09( 11)
      3                                Ei start        Katk
    13  S-Petersburg                                   RUS Katk     
      1 Aleksei Burago                 00:57.32[ 10]  
      2 Denis Labedev                  01:22.56[ 12]   02:20.28( 12)
      3                                Ei start        Katk
    12  Latvia 4                                       LAT Ei start 
      1 1                              Ei start       
      2 2                              Ei start        Ei start
      3 3                              Ei start        Ei start
W16E
1. 3390 .. 3500m 12 KP ; 2. 3390 .. 3500m 12 KP ; 3. 3390 .. 3500m 12 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  Kaotus   
 1. 71  LTU1                                           LTU 01:48.16  01:48.16
      1 Ugnė Liegutė                   00:37.53[  3]  
      2 Natalija Gedgaudaitė           00:40.16[  5]   01:18.09(  2)
      3 Judita Traubaitė               00:30.07[  1]   01:48.16(  1)
 2. 68  Estonia I                                      EST 01:50.30     +2:14
      1 Laura-Liis Kütt                00:37.49[  2]  
      2 Kelli Nurm                     00:37.33[  3]   01:15.22(  1)
      3 Teele Telgma                   00:35.08[  3]   01:50.30(  2)
 3. 74  Latvia 1                                       LAT 01:53.01     +4:45
      1 Magda Cigle                    00:37.34[  1]  
      2 Signe Sirmā                    00:44.37[  7]   01:22.11(  4)
      3 Agnija Caune                   00:30.50[  2]   01:53.01(  3)
 4. 75  Latvia 2                                       LAT 01:57.57     +9:41
      1 Kristīne Brunere               00:44.41[  6]  
      2 Anna Suta                      00:35.30[  1]   01:20.11(  3)
      3 Laura Lapiņa                   00:37.46[  4]   01:57.57(  4)
 5. 76  Latvia 3                                       LAT 02:14.06    +25:50
      1 Aiga Blūma                     00:43.43[  4]  
      2 Kristīne Berķe                 00:40.26[  6]   01:24.09(  5)
      3 Emīlija Staģe                  00:49.57[  8]   02:14.06(  5)
 6. 77  S-Petersburg                                   RUS 02:21.46    +33:30
      1 Polina Zaitseva                00:51.35[  8]  
      2 Maria Senina                   00:36.20[  2]   01:27.55(  6)
      3 Ekaterina Egorova              00:53.51[  9]   02:21.46(  6)
 7. 72  LTU2                                           LTU 02:23.05    +34:49
      1 Justė Skaisgirytė              01:01.38[ 11]  
      2 Solveiga Kaluinaitė            00:38.40[  4]   01:40.18(  9)
      3 Viktorija Drazdauskaitė        00:42.47[  6]   02:23.05(  7)
 8. 67  Belarus 2                                      BLR 02:23.28    +35:12
      1 Yana Volkova                   00:48.09[  7]  
      2 Maryia Tambasava               00:50.34[  8]   01:38.43(  8)
      3 Maryana Rabtsava               00:44.45[  7]   02:23.28(  8)
 9. 69  Estonia II                                     EST 02:35.13    +46:57
      1 Lorely Kõrvel                  00:56.31[  9]  
      2 Anastasija Pahhomenkova        00:57.06[ 11]   01:53.37( 10)
      3 Eliise Kesküla                 00:41.36[  5]   02:35.13(  9)
10. 73  LTU3                                           LTU 02:55.14    +66:58
      1 Gabrielė Tirlikaitė            00:44.23[  5]  
      2 Malvina Girinskytė             00:53.25[  9]   01:37.48(  7)
      3 Emilija Pociūtė                01:17.26[ 12]   02:55.14( 10)
11. 66  Belarus 1                                      BLR 03:04.34    +76:18
      1 Kseniya Mironava               01:07.29[ 12]  
      2 Darya Buyevich                 00:56.42[ 10]   02:04.11( 11)
      3 Olga Tomashava                 01:00.23[ 10]   03:04.34( 11)
12. 70  Estonia III                                    EST 03:27.33    +99:17
      1 Leana Jete Korb                01:00.16[ 10]  
      2 Anete Saar                     01:10.25[ 12]   02:10.41( 12)
      3 Anita Laanejõe                 01:16.52[ 11]   03:27.33( 12)
W20E
1. 4500 m 16 KP ; 2. 4500 m 16 KP ; 3. 4500 m 16 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  Kaotus   
 1. 49  Latvia 1                                       LAT 02:06.46  02:06.46
      1 Elizabete Blūmentāle           00:42.51[  2]  
      2 Anna Freimane                  00:44.40[  2]   01:27.31(  2)
      3 Laura Leiboma                  00:39.15[  1]   02:06.46(  1)
 2. 44  Estonia II                                     EST 02:10.05     +3:19
      1 Kristiina Himma                00:43.31[  7]  
      2 Kaisa Rooba                    00:43.33[  1]   01:27.04(  1)
      3 Marie Tammemäe                 00:43.01[  2]   02:10.05(  2)
 3. 46  LTU1                                           LTU 02:21.57    +15:11
      1 Deimantė Motiejūnaitė          00:42.58[  3]  
      2 Akvilė Bartkevičiūtė           00:48.01[  3]   01:30.59(  3)
      3 Miglė Sušinskaitė              00:50.58[  6]   02:21.57(  3)
 4. 52  S-Petersburg                                   RUS 02:24.19    +17:33
      1 Ekaterina Koltunova            00:38.50[  1]  
      2 Anna Chelnova                  00:55.31[  4]   01:34.21(  4)
      3 Daria Panchenko                00:49.58[  5]   02:24.19(  4)
 5. 48  LTU3                                           LTU 02:36.54    +30:08
      1 Aurelija Valčiukaitė           00:43.13[  4]  
      2 Karolina Sakalauskaitė         00:56.21[  6]   01:39.34(  5)
      3 Jogvilė Sušinskaitė            00:57.20[  8]   02:36.54(  5)
 6. 50  Latvia 2                                       LAT 02:36.57    +30:11
      1 Kendija Aparjode               00:43.29[  6]  
      2 Vilma Alberinga                01:02.02[ 10]   01:45.31(  6)
      3 Ieva Ivbule                    00:51.26[  7]   02:36.57(  6)
 7. 47  LTU2                                           LTU 02:46.08    +39:22
      1 Rugilė Duliūtė                 01:00.33[ 10]  
      2 Ugnė Gineikaitė                00:56.08[  5]   01:56.41(  7)
      3 Vaiva Laurutytė                00:49.27[  4]   02:46.08(  7)
 8. 45  Estonia III                                    EST 03:02.14    +55:28
      1 Marie Anna Blehner             01:00.38[ 11]  
      2 Kristin Viikmaa                00:56.32[  7]   01:57.10(  9)
      3 Tekla Liisa Vilberg            01:05.04[ 10]   03:02.14(  8)
 9. 51  Latvia 3                                       LAT 03:06.16    +59:30
      1 Arta Rulle                     00:55.36[  9]  
      2 Paula Alksne                   01:01.07[  8]   01:56.43(  8)
      3 Elīna Skopāne                  01:09.33[ 11]   03:06.16(  9)
10. 53  S-Petersburg-2                                 RUS 03:13.25    +66:39
      1 Olga Vasilieva                 01:10.47[ 12]  
      2 Anastasiia Eltsova             01:01.40[  9]   02:12.27( 11)
      3 Irina Stroganova               01:00.58[  9]   03:13.25( 10)
11. 41  Belarus 1                                      BLR 03:35.51    +89:05
      1 Viktoryia Redzkova             00:55.23[  8]  
      2 Viktoryia Dubeshka             01:06.31[ 11]   02:01.54( 10)
      3 Karyna Zhytsianets             01:33.57[ 12]   03:35.51( 11)
    43  Estonia I                                      EST Tühist   
      1 Kristel Kõivo                  00:43.23[  5]  
      2 Kristel Sibul                  Vale KP         Tühist
      3 Marianne Haug                  00:44.29[  3]   Tühist
    42  Belarus 2                                      BLR Ei start 
      1 1                              Ei start       
      2 2                              Ei start        Ei start
      3 3                              Ei start        Ei start
W21E
1. 4900 m 18 KP ; 2. 4900 m 18 KP ; 3. 4900 m 18 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  Kaotus   
 1. 18  Estonia I                                      EST 02:12.59  02:12.59
      1 Annika Rihma                   00:43.37[  1]  
      2 Evely Kaasiku                  00:41.54[  1]   01:25.31(  1)
      3 Laura Joonas                   00:47.28[  7]   02:12.59(  1)
 2. 24  Latvia                                         LAT 02:15.45     +2:46
      1 Sandra Grosberga               00:45.24[  5]  
      2 Aija Skrastiņa                 00:44.56[  2]   01:30.20(  2)
      3 Laura Vīķe                     00:45.25[  5]   02:15.45(  2)
 3. 19  Estonia II                                     EST 02:17.31     +4:32
      1 Margret Zimmermann             00:47.55[  7]  
      2 Kerstin Uiboupin               00:47.40[  4]   01:35.35(  4)
      3 Sigrid Ruul                    00:41.56[  2]   02:17.31(  3)
 4. 22  LTU2                                           LTU 02:18.05     +5:06
      1 Kristina Rybakovaite           00:43.45[  2]  
      2 Vesta Ambrazaite               00:52.02[  7]   01:35.47(  5)
      3 Tekle Emilija Gvildyte         00:42.18[  3]   02:18.05(  4)
 5. 21  LTU1                                           LTU 02:18.07     +5:08
      1 Inga Kazlauskaite              00:47.27[  6]  
      2 Indre Valaite                  00:49.42[  6]   01:37.09(  6)
      3 Sandra Pauzaite                00:40.58[  1]   02:18.07(  5)
 6. 20  Estonia III                                    EST 02:19.04     +6:05
      1 Elo Saue                       00:44.36[  3]  
      2 Kirti Rebane                   00:47.46[  5]   01:32.22(  3)
      3 Merike Vanjuk                  00:46.42[  6]   02:19.04(  6)
 7. 25  Latvia 2                                       LAT 02:29.16    +16:17
      1 Irita Puķīte                   00:57.05[ 11]  
      2 Una Arama                      00:47.07[  3]   01:44.12(  7)
      3 Kristīne Bertuka               00:45.04[  4]   02:29.16(  7)
 8. 23  LTU3                                           LTU 02:35.17    +22:18
      1 Vilija Revaite                 00:54.48[ 10]  
      2 Indre Beliune                  00:52.35[  8]   01:47.23(  8)
      3 Reda Velde                     00:47.54[  8]   02:35.17(  8)
 9. 14  Belarus1                                       BLR 02:38.15    +25:16
      1 Anastasia Kruglenya            00:53.53[  8]  
      2 Natallia Shakhmetava           00:54.07[  9]   01:48.00(  9)
      3 Tatsiana Zhuravleva            00:50.15[  9]   02:38.15(  9)
10. 15  Belarus2                                       BLR 02:43.09    +30:10
      1 Tatsiana Vaskaboinikava        00:53.54[  9]  
      2 Ina Tsitova                    00:57.11[ 10]   01:51.05( 10)
      3 Viktoryia Mozhar               00:52.04[ 10]   02:43.09( 10)
    16  Belarus3                                       BLR Katk     
      1 Eleonora Schumel               01:23.42[ 13]  
      2                                Ei start        Katk
      3                                Ei start        Katk
    26  Latvia 3                                       LAT Katk     
      1 Elīna Kārkliņa                 01:02.36[ 12]  
      2 Zanda Abzalone                 Ei start        Katk
      3 Madara Brice                   Ei start        Katk
    27  S-Petersburg                                   RUS Katk     
      1 Daria Krasilnikova             00:45.06[  4]  
      2 2                              Ei start        Katk
      3 3                              Ei start        Katk
OK Põlva Kobras
Relay Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2008-2015, www.tak-soft.com