Baltic Orienteering Championships 11.06.2016
Long distance
11.06.2016 Veskimõisa (Course Master: Raido Mitt)
M14E  M16E  M18E  M20E  M21E 
W14E  W16E  W18E  W20E  W21E 

M14E
4680m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Augusts Velde             Lithuania       LTU     0 00:37.46  00:37.46   
   2. Kārlis Stradiņš           Latvia          LAT     0 00:38.10     +0:24   
   3. Dmitrii Stepanov          S-Petersburg    RUS     0 00:38.38     +0:52   
   4. Andojus Lapinskas         Lithuania       LTU     0 00:39.45     +1:59   
   5. Adomas Časas              Lithuania       LTU     0 00:43.38     +5:52   
   6. Matīss Saulīte            Latvia          LAT     0 00:46.55     +9:09   
   7. Dmitrii Roslov            S-Petersburg    RUS     0 00:49.25    +11:39   
   8. Tõnis Jäädmaa             Eesti           EST 17966 00:49.57    +12:11   
   9. Jēkabs Ločmelis           Latvia          LAT     0 00:51.58    +14:12   
  10. Ragnar Rooba              Eesti           EST  9648 00:55.42    +17:56   
  11. Ralfs Eižvertiņš          Latvia          LAT     0 00:56.45    +18:59   
  12. Arseni Mironov            Belarus         BLR     0 00:57.24    +19:38   
  13. Andrei Lazutin            S-Petersburg    RUS     0 00:59.05    +21:19   
  14. Dainis Männiste           Eesti           EST 16228 01:01.40    +23:54   
  14. Martin Erik Maripuu       Eesti           EST 17669 01:01.40    +23:54   
  16. Vladislav Loginov         S-Petersburg    RUS     0 01:05.04    +27:18   
  17. Andrius Čereška           Lithuania       LTU     0 01:06.44    +28:58   
  18. Siarhei Zhylinski         Belarus         BLR     0 01:11.21    +33:35   
  19. Oleg Tomashau             Belarus         BLR     0 01:14.56    +37:10   
      Arseni Bedarau            Belarus         BLR     0 Katk                 
      Maksim Gavriliuk          S-Petersburg    RUS     0 Puuduv KP            
      Pavel Ivanov              S-Petersburg    RUS     0 Ei start             
M16E
7190m 19KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Fricis Spektors           Latvia          LAT     0 00:58.26  00:58.26   
   2. Kaarel Vesilind           Eesti           EST  5700 00:59.27     +1:01   
   3. Rihards Gailis            Latvia          LAT     0 01:05.53     +7:27   
   4. Alex Treier               Eesti           EST 17963 01:06.02     +7:36   
   5. Kasparas Šulčys           Lithuania       LTU     0 01:09.45    +11:19   
   6. Nikita Alekseyonok        Belarus         BLR     0 01:11.18    +12:52   
   7. Hando Allmann             Eesti           EST 16234 01:15.10    +16:44   
   8. Pauls Alberings           Latvia          LAT     0 01:15.32    +17:06   
   9. Darius Mitrikas           Lithuania       LTU     0 01:15.36    +17:10   
  10. Adomas Repšys             Lithuania       LTU     0 01:17.53    +19:27   
  11. Edijs Dzalbs              Latvia          LAT     0 01:21.47    +23:21   
  12. Rokas Barauskas           Lithuania       LTU     0 01:35.43    +37:17   
  13. Dovydas Kaušakys          Lithuania       LTU     0 01:38.20    +39:54   
  14. Aliaksandr Filipau        Belarus         BLR     0 01:42.22    +43:56   
  15. Kustu Künnapas            Eesti           EST 17457 01:44.04    +45:38   
  16. Sander Pritsik            Eesti           EST 11597 01:44.23    +45:57   
      Daniil Homza              Belarus         BLR     0 Katk                 
      Dāvis Šolmanis            Latvia          LAT     0 Puuduv KP            
M18E
8300m 20KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Uldis Upītis              Latvia          LAT     0 00:51.20  00:51.20   
   2. Edgars Ustinovs           Latvia          LAT     0 00:57.24     +6:04   
   3. Rokas Lipnickas           Lithuania       LTU     0 00:57.44     +6:24   
   4. Yauhen Zhakhouski         Belarus         BLR     0 01:00.11     +8:51   
   5. Valters Reneslācis        Latvia          LAT     0 01:00.46     +9:26   
   6. Pranas Germanavičius      Lithuania       LTU     0 01:01.56    +10:36   
   7. Lauri Pähn                Eesti           EST 16666 01:02.02    +10:42   
   8. Rokas Vaitkus             Lithuania       LTU     0 01:02.16    +10:56   
   9. Daniil Kashin             S-Petersburg    RUS     0 01:05.35    +14:15   
  10. Pavel Iufanov-Mishin      S-Petersburg    RUS     0 01:06.13    +14:53   
  11. Algirdas Daukšys          Lithuania       LTU     0 01:07.19    +15:59   
  12. Karel-Sander Kljuzin      Eesti           EST 15022 01:07.53    +16:33   
  13. Haralds Ulmanis           Latvia          LAT     0 01:12.35    +21:15   
  14. Oliver Kütt               Eesti           EST  7776 01:13.15    +21:55   
  15. Andres Rõõm               Eesti           EST  5729 01:14.00    +22:40   
  16. Timofei Alekseyonok       Belarus         BLR     0 01:16.56    +25:36   
  17. Kaarel Hendrik Zernant    Eesti           EST  5157 01:19.50    +28:30   
  18. Renārs Kokorēvičs         Latvia          LAT     0 01:26.13    +34:53   
  19. Povilas Zaliauskas        Lithuania       LTU     0 01:35.31    +44:11   
  20. Denis Labedev             S-Petersburg    RUS     0 01:36.27    +45:07   
  21. Daniil Yanshyn            Belarus         BLR     0 01:49.12    +57:52   
  22. Dzmitry Papou             Belarus         BLR     0 01:52.09    +60:49   
      Kirill Gurlev             S-Petersburg    RUS     0 Ei start             
M20E
10550m 23KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Martynas Germanavičius    Lithuania       LTU     0 01:12.12  01:12.12   
   2. Endijs Titomers           Latvia          LAT     0 01:12.48     +0:36   
   3. Heino Ollin               Eesti           EST 19388 01:15.14     +3:02   
   4. Janek Piirisild           Eesti           EST  5037 01:19.31     +7:19   
   5. Bogdan Rodionov           S-Petersburg    RUS     0 01:19.52     +7:40   
   6. Ivan Zolkin               S-Petersburg    RUS     0 01:25.39    +13:27   
   7. Rimmo Rõõm                Eesti           EST  5728 01:28.34    +16:22   
   8. Egor Egorov               S-Petersburg    RUS     0 01:28.50    +16:38   
   9. Matīss Slikšjānis         Latvia          LAT     0 01:31.29    +19:17   
  10. Kęstutis Nenartavičius    Lithuania       LTU     0 01:37.28    +25:16   
  11. Valts Ulmanis             Latvia          LAT     0 01:37.29    +25:17   
  12. Evgenii Godlevskii        S-Petersburg    RUS     0 01:43.39    +31:27   
  13. Emīls Vainosvkis          Latvia          LAT     0 01:47.02    +34:50   
  14. Mauno Kapten              Eesti           EST 11314 01:49.33    +37:21   
  15. Tomas Nenartavičius       Lithuania       LTU     0 01:53.07    +40:55   
      Kevinas Olišauskis        Lithuania       LTU     0 Katk                 
M21E
14450m 34KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Kenny Kivikas             Estonian Orient EST     0 01:30.15  01:30.15   
   2. Lauri Sild                Estonian Orient EST     0 01:35.47     +5:32   
   3. Sander Vaher              Estonian Orient EST     0 01:35.50     +5:35   
   4. Andrey Salin              Belarus Oriente BLR     0 01:36.07     +5:52   
   5. Rudolfs Zernis            Latvian Oriente LAT     0 01:36.48     +6:33   
   6. Arturs Paulins            Latvian Oriente LAT     0 01:37.43     +7:28   
   7. Simonas Krepsta           Lithuanian Orie LTU     0 01:38.40     +8:25   
   8. Martins Sirmais           Latvian Oriente LAT     0 01:39.23     +9:08   
   9. Kristo Heinmann           Estonian Orient EST     0 01:39.38     +9:23   
  10. Jonas Vytautas Gvildys    Lithuanian Orie LTU     0 01:41.55    +11:40   
  11. Andris Jubelis            Latvian Oriente LAT     0 01:41.57    +11:42   
  12. Aleksei Alekseyonok       Belarus Oriente BLR     0 01:42.25    +12:10   
  13. Janis Kums                Latvian Oriente LAT     0 01:43.03    +12:48   
  14. Giedrius Sabaliauskas     Lithuanian Orie LTU     0 01:43.49    +13:34   
  15. Vytautas Beliunas         Lithuanian Orie LTU     0 01:45.21    +15:06   
  16. Henrikas Pauzas           Lithuanian Orie LTU     0 01:46.19    +16:04   
  17. Tõnis Laugesaar           Estonian Orient EST     0 01:48.02    +17:47   
  18. Siarhei Salodkin          Belarus         BLR     0 01:49.32    +19:17   
  19. Janis Tamuzs              Latvian Oriente LAT     0 01:49.41    +19:26   
  20. Modestas Bacys            Lithuanian Orie LTU     0 01:52.08    +21:53   
  21. Vilius Aleliunas          Lithuanian Orie LTU     0 01:54.01    +23:46   
  22. Viktoras Staisiunas       Lithuanian Orie LTU     0 01:54.03    +23:48   
  23. Liutauras Bilevicius      Lithuanian Orie LTU     0 01:55.26    +25:11   
  24. Peeter Pihl               Estonian Orient EST     0 01:55.58    +25:43   
  25. Uku Laur Tali             Estonian Orient EST     0 01:56.05    +25:50   
  26. Artjoms Rekunenko         Latvian Oriente LAT     0 01:57.00    +26:45   
  27. Guntis Māliņš             Latvian Oriente LAT     0 01:59.44    +29:29   
  28. Mantas Martinkus          Lithuanian Orie LTU     0 02:01.21    +31:06   
  29. Alvis Reinsons            Latvian Oriente LAT     0 02:01.23    +31:08   
  30. Ainars Lupikis            Kapa OK         LAT     0 02:02.13    +31:58   
  31. Andres Saetalu            Estonian Orient EST     0 02:15.23    +45:08   
  32. Ats Sõnajalg              Estonian Orient EST     0 02:15.25    +45:10   
  33. Aleksei Burago            Saint Petersbur RUS     0 02:18.13    +47:58   
  34. Kaur Kase                 OK Voru         EST     0 02:19.38    +49:23   
      Reigo Teervalt            Estonian Orient EST     0 Katk                 
      Pavel Miatla              Belarus         BLR     0 ÜleAja               
      Juho Veikko Hytonen       SK100           FIN     0 Ei start             
      Edgars Bertuks            Latvian Oriente LAT     0 Ei start             
      Aliaksei Shvants          Belarus         BLR     0 Ei start             
W14E
4290m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Maria Senina              S-Petersburg    RUS     0 00:37.18  00:37.18   
   2. Natalija Gedgaudaitė      Lithuania       LTU     0 00:42.00     +4:42   
   3. Kristīne Brunere          Latvia          LAT     0 00:43.10     +5:52   
   4. Anna Suta                 Latvia          LAT     0 00:44.52     +7:34   
   5. Kristīne Berķe            Latvia          LAT     0 00:46.46     +9:28   
   6. Aiga Blūma                Latvia          LAT     0 00:47.20    +10:02   
   7. Aleksandra Pokhresnaia    S-Petersburg    RUS     0 00:49.41    +12:23   
   8. Olga Tomashava            Belarus         BLR     0 00:51.07    +13:49   
   9. Leana Jete Korb           Eesti           EST 12812 00:51.38    +14:20   
  10. Anete Saar                Eesti           EST 17668 00:53.50    +16:32   
  11. Emilija Pociūtė           Lithuania       LTU     0 00:55.05    +17:47   
  12. Eliise Kesküla            Eesti           EST 17460 00:56.05    +18:47   
  13. Elena Brusova             S-Petersburg    RUS     0 00:57.06    +19:48   
  14. Malvina Girinskytė        Lithuania       LTU     0 00:58.05    +20:47   
  15. Gabrielė Tirlikaitė       Lithuania       LTU     0 01:01.47    +24:29   
  16. Anita Laanejõe            Võru            EST 18504 01:03.11    +25:53   
  17. Kseniya Mironava          Belarus         BLR     0 01:04.30    +27:12   
  18. Darya ?uyevich            Belarus         BLR     0 01:16.44    +39:26   
W16E
4700m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Teele Telgma              Eesti           EST  6307 00:46.33  00:46.33   
   2. Judita Traubaitė          Lithuania       LTU     0 00:46.56     +0:23   
   3. Signe Sirmā               Latvia          LAT     0 00:48.49     +2:16   
   4. Laura Lapiņa              Latvia          LAT     0 00:50.39     +4:06   
   5. Ugnė Liegutė              Lithuania       LTU     0 00:52.36     +6:03   
   6. Magda Cigle               Latvia          LAT     0 00:54.10     +7:37   
   7. Polina Zaitseva           S-Petersburg    RUS     0 00:55.48     +9:15   
   8. Laura-Liis Kütt           Eesti           EST 14779 00:57.02    +10:29   
   9. Solveiga Kaluinaitė       Lithuania       LTU     0 00:57.38    +11:05   
  10. Justė Skaisgirytė         Lithuania       LTU     0 01:01.23    +14:50   
  11. Agnija Caune              Latvia          LAT     0 01:01.38    +15:05   
  12. Yana Volkava              Belarus         BLR     0 01:01.50    +15:17   
  13. Kelli Nurm                Eesti           EST 14843 01:06.13    +19:40   
  14. Viktorija Drazdauskaitė   Lithuania       LTU     0 01:07.07    +20:34   
  15. Emīlija Staģe             Latvia          LAT     0 01:08.05    +21:32   
  16. Anastasija Pahhomenkova   Eesti           EST  6238 01:09.07    +22:34   
  17. Lorely Kõrvel             Eesti           EST 16609 01:18.05    +31:32   
  18. Maryana Rabtsava          Belarus         BLR     0 01:29.26    +42:53   
  19. Maryia Tambasava          Belarus         BLR     0 01:38.19    +51:46   
      Ekaterina Egorova         S-Petersburg    RUS     0 Puuduv KP            
      Anna Eselson              S-Petersburg    RUS     0 Ei start             
      Alena Aksenova            S-Petersburg    RUS     0 Ei start             
W18E
6190m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Deimantė Motiejūnaitė     Lithuania       LTU     0 00:56.27  00:56.27   
   2. Ekaterina Koltunova       S-Petersburg    RUS     0 01:02.14     +5:47   
   3. Emily Raudkepp            Eesti           EST  5147 01:03.11     +6:44   
   4. Daria Panchenko           S-Petersburg    RUS     0 01:04.47     +8:20   
   5. Kristel Kõivo             Eesti           EST 13286 01:07.17    +10:50   
   6. Miglė Sušinskaitė         Lithuania       LTU     0 01:07.49    +11:22   
   7. Kristiina Himma           Eesti           EST 15012 01:09.47    +13:20   
   8. Akvilė Bartkevičiūtė      Lithuania       LTU     0 01:10.12    +13:45   
   9. Vilma Alberinga           Latvia          LAT     0 01:10.58    +14:31   
  10. Ugnė Gineikaitė           Lithuania       LTU     0 01:13.49    +17:22   
  11. Anna Chelnova             S-Petersburg    RUS     0 01:14.45    +18:18   
  12. Ieva Ivbule               Latvia          LAT     0 01:16.45    +20:18   
  13. Arta Rulle                Latvia          LAT     0 01:16.51    +20:24   
  14. Marie Anna Blehner        Eesti           EST  5532 01:18.19    +21:52   
  15. Viktoryia Redzkova        Belarus         BLR     0 01:25.57    +29:30   
  16. Aurelija Valčiukaitė      Lithuania       LTU     0 01:28.03    +31:36   
  17. Elīna Skopāne             Latvia          LAT     0 01:35.37    +39:10   
  18. Kaisa Rooba               Eesti           EST 10827 01:35.56    +39:29   
  19. Olga Vasilieva            S-Petersburg    RUS     0 01:36.02    +39:35   
  20. Paula Alksne              Latvia          LAT     0 01:42.20    +45:53   
  21. Anastasiia Eltsova        S-Petersburg    RUS     0 01:42.27    +46:00   
  22. Karyna Zhytsianets        Belarus         BLR     0 01:57.19    +60:52   
W20E
7190m 19KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Marianne Haug             Eesti           EST  5025 01:01.58  01:01.58   
   2. Elizabete Blūmentāle      Latvia          LAT     0 01:11.51     +9:53   
   3. Laura Leiboma             Latvia          LAT     0 01:17.15    +15:17   
   4. Jogvilė Sušinskaitė       Lithuania       LTU     0 01:19.07    +17:09   
   5. Viktoryia Mozhar          Belarus         BLR     0 01:22.37    +20:39   
   6. Kristel Sibul             Eesti           EST 10206 01:22.38    +20:40   
   7. Marie Tammemäe            Eesti           EST  5444 01:24.25    +22:27   
   8. Kendija Aparjode          Latvia          LAT     0 01:26.45    +24:47   
   9. Rugilė Duliūtė            Lithuania       LTU     0 01:27.08    +25:10   
  10. Vaiva Laurutytė           Lithuania       LTU     0 01:27.51    +25:53   
  11. Anna Freimane             Latvia          LAT     0 01:29.52    +27:54   
  12. Kristin Viikmaa           Eesti           EST  5534 01:35.16    +33:18   
  13. Karolina Sakalauskaitė    Lithuania       LTU     0 01:37.55    +35:57   
  14. Irina Stroganova          S-Petersburg    RUS     0 02:10.56    +68:58   
      Viktoryia Dubeshka        Belarus         BLR     0 Puuduv KP            
W21E
8890m 24KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus       
   1. Sandra Pauzaite           Lithuanian Orie LTU     0 01:15.05  01:15.05   
   2. Inga Kazlauskaite         Lithuanian Orie LTU     0 01:18.30     +3:25   
   3. Aija Skrastina            Latvian Oriente LAT     0 01:20.04     +4:59   
   4. Indre Valaite             Lithuanian Orie LTU     0 01:20.19     +5:14   
   5. Evely Kaasiku             Estonian Orient EST     0 01:22.14     +7:09   
   6. Laura Vike                Latvian Oriente LAT     0 01:22.38     +7:33   
   7. Elo Saue                  Estonian Orient EST     0 01:24.01     +8:56   
   8. Sandra Grosberga          Latvian Oriente LAT     0 01:24.04     +8:59   
   9. Sigrid Ruul               Estonian Orient EST     0 01:25.23    +10:18   
  10. Merike Vanjuk             Estonian Orient EST     0 01:25.58    +10:53   
  11. Laura Joonas              Estonian Orient EST     0 01:26.04    +10:59   
  12. Una Arama                 Latvian Oriente LAT     0 01:26.50    +11:45   
  13. Kirti Rebane              Estonian Orient EST     0 01:27.24    +12:19   
  14. Margret Zimmermann        Estonian Orient EST     0 01:28.51    +13:46   
  15. Kerstin Uiboupin          Estonian Orient EST     0 01:29.07    +14:02   
  16. Tekle Emilija Gvildyte    Lithuanian Orie LTU     0 01:29.31    +14:26   
  17. Kristina Rybakovaite      Lithuanian Orie LTU     0 01:29.35    +14:30   
  18. Tatsiana Zhuravleva       Belarus Oriente BLR     0 01:35.35    +20:30   
  19. Vesta Ambrazaite          Lithuanian Orie LTU     0 01:37.04    +21:59   
  20. Vilija Revaite            Lithuanian Orie LTU     0 01:37.51    +22:46   
  21. Natallia Shakhmetava      Belarus         BLR     0 01:38.18    +23:13   
  22. Daria Krasilnikova        Saint Petersbur RUS     0 01:41.07    +26:02   
  23. Irita Pukite              Latvian Oriente LAT     0 01:41.37    +26:32   
  24. Anastasia Kruglenya       Belarus         BLR     0 01:43.24    +28:19   
  25. Reda Velde                Lithuanian Orie LTU     0 01:43.32    +28:27   
  26. Elina Karklina            Latvian Oriente LAT     0 01:45.39    +30:34   
  27. Zanda Abzalone            Latvian Oriente LAT     0 01:50.22    +35:17   
  28. Ina Tsitova               Belarus         BLR     0 01:55.46    +40:41   
  29. Tatsiana Vaskaboinikava   Belarus         BLR     0 01:58.02    +42:57   
  30. Indre Beliune             Lithuanian Orie LTU     0 02:02.25    +47:20   
  31. Eleanora Shumel           Belarus         BLR     0 02:02.42    +47:37   
  32. Sandra Lukošienė          Lithuanian Orie LTU     0 02:20.31    +65:26   
      Kristine Bertuka          Latvian Oriente LAT     0 Katk                 
      Annika Rihma              Estonian Orient EST     0 Katk                 
      Madara Brice              Latvian Oriente LAT     0 Ei start             
      Natallia Hryshanava       Belarus Oriente BLR     0 Ei start             
OK Põlva Kobras
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2016, www.tak-soft.com 11.06.2016 15:24:29