Eesti Orienteerumisliit
ENG
EST
RUS

Kaardid

O-kalender

Foorum

Registreeri võistlustele

EOLi kood
RSS

Orienteerumiskaartide valmistamine

Kaardi joonistamist plaanides on mõistlik tutvuda orienteerumiskaartidel kasutatavate leppemärkidega, mis on rahvusvaheliselt kokku lepitud, st igas riigis täpselt samad. Iga orienteerumisviisi jaoks on tehtud eraldi spetsifikatsioon, orienteerumisjooksu jaoks isegi kaks tükki: traditsioonilise, peamiselt metsas toimuva orienteerumisjooksu jaoks ISOM 2000 ja peamiselt asulatingimustes toimuva sprindiorienteerumise jaoks ISSOM 2007.

Viited reeglitele:

Orienteerumisviis Ingliskeelne versioon Eestikeelne versioon*
orienteerumisjooks ISOM2000 ISOM2000
  ISOM2017 ISOM2017 ISOM2017 põhilised muudatused
orienteerumisjooks, sprint  ISSOM2007 -
rattaorienteerumine  ISMTBOM 2010 -
suusaorienteerumine  ISSkiOM2014 (uus!) -

*vaidluste korral tuleb alati lähtuda ingliskeelsest originaaltekstist.

Kõige värskemad materjalid leiad Rahvusvahelise Orienteerumisföderatsiooni (IOF) materjalide alamlehelt ja IOFi kaardistuskomisjoni kodulehelt.

Ettevalmistus:

Välitöödele eelneval ettevalmistaval etapil kogutakse maastiku kohta kättesaadav kaardimaterjal ning valmistatakse aluskaart, kuhu on kantud erinevatest allikast pärit info - teedevõrk, sihid, lagendikud, reljeef, veekogud jmt.

Välitöö:

Kodus ette valmistatud aluskaardi täiendamine toimub välitööde käigus, mis on kaardi joonistamise kõige ajamahukam osa. Kogu maastik tuleb läbi käia, kontrollida aluskaardile kantud info, aga eelkõige siiski lisada ja täpsustada maastiku olulised detailid - reljeef, metsa läbitavus, pisiobjektid jmt. Välitöö nõuab kogemust, kaardistamisnõuete tundmist, oskust eristada olulist ebaolulisest, üldistamisvõimet ning palju aega. Aga koos kogemusega kasvab välitöö tegemise kiirus. Laserskaneeritud andmetest loodud alusmaterjalide järgi kaardistades kulub 1 ruutkilomeetri metsamaastiku kaardistamise välitöödele Eesti tingimustes 15-30 tundi.

Enamasti joonistatakse mustand kalkale joonestamispliiatsiga. Kalka all on kodus ette valmistatud, jäigale ja kergele planšetile kinnitatud aluskaart, millelt kantakse mustandile maastikul kinnitust leidnud info ning lisaks välitöö käigus leitud objektid. Kalkal saab kustutuskummi abiga teha parandusi.

Kaardijoonis arvutisse:

Tänapäeval valmivad kõik kaardijoonised arvutis. Välitöödel valminud mustand skaneeritakse sisse ja vormistatakse õigeid leppemärke kasutades orienteerumiskaardiks. De facto standardiks orienteerumiskaartide joonistamisel on kujunenud OCAD'i nimeline programm. OCAD'i täisversiooni litsents tuleb osta, kuid esmatutvust programmi (ning olemasolevate kaardifailidega) saab teha läbi OCAD'i demoversiooni või "vaatamise" programmi OCAD Viewer abil.

Teiste orienteerumiskaartide valmistamiseks sobilike programmide kohta võib lugeda ajakirja Orienteeruja numbris 1/2012 ilmunud lugu "Millega joonistada orienteerumiskaarte?".

Ingliskeelsed õppevideod OCADi kasutamiseks leiad siit.

Mõned eestikeelsed OCAD'i töövõtted on lahti kirjutatud siin.

Kaartide trükkimine:

ISOM 2000 ja 2007 reeglid nõuavad 5-6 värvilise off-set tehnoloogia kasutamist kõrgekvaliteedilise orienteerumiskaardi trükkimisel. Samas on laserprinterite ja -koopiamasinate trükikvaliteet piisav kohalike päevakute ning võistluste kaartide trükkimiseks. Rahvusvahelised (tiitli)võistlused peetakse jätkuvalt off-set tehnoloogiaga trükitud kaartidel. Offset-kaardi eeliseks on kõrge kvaliteet, mis kajastub ka ühe kaardilehe trükkimise kõrgemas hinnas. Lasertehnoloogia võimaldab suuremat paindlikkust - väikesed kogused madalama hinnaga ja piisava kvaliteediga.

Orienteerumiskaartide trükki saatmiseks sobivad formaadid on EPS, PDF, mõnes trükikojas ka OCAD-failid. Kindlasti tasub trükikojaga enne failide saatmist nende formaadi osas läbi rääkida.

Eesti trükivad orienteerumiskaarte:

 

Kasulikud viited:


www.orienteerumine.ee -- eol(a)orienteerumine.ee -- Õpetaja 9 Tartu 51003, Kontor: telefon +372 52 32 977
KlubiSHS(CMS) it: Tak-Soft 2007-2013, ver:1.2 2015-1203 www.tak-soft.com , Disain: Sirje Lind