Eesti Orienteerumisliit
ENG
EST
RUS

Kaardid

O-kalender

Foorum

Registreeri võistlustele

EOLi kood
RSS

Rajameistritöö

Iga orienteerumisvõistluse ja -päevaku õnnestumisel on tähtis roll rajameistril, kes peab erinevas eas ning mitmesuguste oskustega orienteerujatele ette valmistama jõukohased ja huvitavad rajad. Hea rada kasutab maastiku pakutavaid võimalusi ja paneb proovile orienteeruja erinevad oskused.

Abimaterjalid

Alustuseks tutvu Leho Haldna kokkuvõttega IOFi nõuetest orienteerumisjooksu radadele: veebiversioon, PowerPoint fail.

Orienteerumisradade 'pikkust' mõõdetakse ajas, mistõttu rajameister peab oma töös arvestama maastiku läbitavust ja prognoosima raja läbimiseks kuluvat aega erinevates vanuseklassides. Leho Haldna on teinud tänuväärt statistikat orienteerujate jooksukiiruse kohta Eesti MV'tel.

Täpsemalt uuri siit: veebiversioon, PowerPoint fail.

Abivahendid

Radade planeerimiseks ning vormistamiseks mõeldud tarkvarasid on mitu. Kõik need võimaldavad planeerida kontrollpunktide asukohti, radasid ja valmistada radade faile trükikotta saatmiseks.

Tasuta
OCAD 6 - võimaldab joonistada nii kaarti kui ka vormistada radasid, link.
Condes - ainult radade planeerimiseks ja vormistamiseks. Tasuta versioonil on piiranguks kuni 2 rada ja kokku kuni 25 kontrollpunkti. Link.

Tasulised
OCAD 9 CS - Eestis kõige populaarsema kaardi- ning radade vormistamise tarkvara. Hetkel müügil versioon 9. Rajameistrile piisab tootest OCAD 9 CS, mis võimaldab planeerida ning vormistada ainult radasid. Täisversioonid (Standard ja Professional) võimaldavad lisaks radadega seonduvale ka täiendada ja parandada Ocad'is vormistatud kaarte. Täpsem info.
Condes - Samuti ainult radade planeerimiseks ja vormistamiseks. Sobib klubidele, kus on palju rajameistreid - litsentsi ostnud klubi liikmed võivad piiranguta kasutada. Täpsem info.
Corpse - Samuti ainult radade planeerimiseks ja vormistamiseks. Täpsem info.

Trükkimine

Trükkimisvõimaluste info on kokku võetud orienteerumiskaardi tegemise lehel, vt siit.

 


www.orienteerumine.ee -- eol(a)orienteerumine.ee -- Õpetaja 9 Tartu 51003, Kontor: telefon +372 52 32 977
KlubiSHS(CMS) it: Tak-Soft 2007-2013, ver:1.2 2015-1203 www.tak-soft.com , Disain: Sirje Lind