Uudis

23. aprill ajaloos: 60 aastat esimesest Jüriööjooksust

23. aprill ajaloos: 60 aastat esimesest Jüriööjooksust

23. aprillil 1960 peeti Keila ümbruses orienteerujate esimene Jüriöö jooks.
Raja kogupikkus oli 10,5 km ja osalised pidid läbima viis kontrollpunkti. Startis 37 võistkonda 185 jooksjaga. Võitja võistkond sai auhinnaks Kalevipoja rändkarika.

Täna on ka sünniaastapäev Uku Annusel.

https://www.esbl.ee/

Esimest Jüriööjooksu on värvikalt kirjeldanud Vello Viirsalu raamatus “Eesti orienteerumise sünd ja hiilgeaastad 1959-1970” (lk 88-91).
Teatepulga asemel anti ühelt võistlejalt teisele edasi kaarti, milleks oli lillakat tooni valguskoopia. Ei saadud läbi ka skandaalita: „Juba esimses kontrollpunktis selgus, et midagi on valesti, sest esimesele 1500m etapile kulutas [kohaliku] Tõotuse kolhoosi naisvõistleja oma kolhoosi maadel vaid viis minutit! Ka järgmistes vahetustes arendasid kohalikud jooksjad kosmilist kiirust. Kuluaarides hakkas liikuma jutt …” Mis edasi sai, saab lugeda raamatust.
Piiratud arvul eksemplare on saadaval EOLi kontoris Tartus. Telli endale oma eksemplar, tee endale sobivas suuruses annetus EOLi kontole ja naudi orienteerumisajaloo hiilgeaastaid!

Tänavu jääb Jüriööjooks ära, kuid OK Ilves on lubanud öiseid Jüriööjooksuelamusi pakkuda Otepääl järgmisel aastal samal ajal.

Tervitades

Maret Vaher
Eesti Orienteerumisliit
tegevjuht