Uudis

In memoriam Taivo Toomas (13.09.1957 -30.05.2024)
Taivo Toomas täpsusorienteerumise MMil 2018. aastal.

In memoriam Taivo Toomas (13.09.1957 -30.05.2024)

Lahkunud on Värska OK Peko asutaja ja kauaaegne president, orienteerumise suur sõber Taivo Toomas.

Taivo sündis ja kasvas üles Perdaku külas, kus ta juba varajases lapsepõlves avastas enda jaoks looduse rüpes sportimise võlud. Orienteerumisspordi juurde jõudis ta 1972. aasta sügisel ning sealtpeale sai orienteerumine tema elu lahutamatuks osaks. Ta on noppinud lugematul hulgal KP-sid, läbinud tuhandeid kilomeetreid orienteerumisradu nii Eestis kui ka Soomes, Rootsis, Venemaal, Prantsusmaal ja mujal. Aladest eelistas ta orienteerumisjooksu ja suusaorienteerumist. Ta osales paljudel orienteerumisvõistlustel alates noorteklassist kuni veteranide klassini. Orienteerumise juurde jäi ta ka pärast õnnetut kukkumist 2013. aasta rattaorienteerumise Eesti meistrivõistlustel, mis sundis teda oma elule uut rajaplaani joonistama. Raskusi trotsides avastas ta oma lemmikspordiala seest võimaluse taastusraviks ja mõningaseks tervenemiseks. Nii leidis ta tee täpsusorienteerumise juurde ja veel mõned aastad tagasi osales paralympic klassi arvestuses täpsusorienteerumise maailmameistrivõistlustel.

Taivo oli algataja, inspireerija ja ettevõtja. Just tema on see, kes tõi orienteerumise Värskasse ja ladus siinsele orienteerumisharrastusele tugeva vundamendi. Kõigi oma muude ettevõtlike tegemiste kõrvalt pühendas ta oma elu noorte treenimisele, alustades 1984. aastal Värskas spordikooli ja jätkates Värska OK Peko treenerina. Ta tõi oma juhendatavad sageli kõrgeimatele poodiumikohtadele, kuid medalitest ja kõrgetest kohtadest olulisem on see, et entusiastliku, hooliva ja professionaalse treenerina inspireeris ta lapsi ja noori ning tekitas neis orienteerumisega elukestva sideme. Üle kõige rõhutas ta oma õpilastele mitmekülgsuse ja järjepidevuse tähtsust ning oskust säilitada positiivne ja elujaatav meelelaad ka kõige raskematel aegadel.

Tema oskus motiveerida ja innustada oli erakordne ning ta jättis kustumatu jälje kõikidesse, kellega kokku puutus. Tema juuresolekul tundsid kõik noored orienteerujad, et nad on hoitud ja nende potentsiaal saab maksimaalselt välja arendatud.

Taivo Toomas – sõpradele tuntud kui John, oli rohkem kui treener – ta oli liider, sõber ja eeskuju. Tema lahke olek, hoolivus, empaatiavõime ja huumorimeel tegid temast armastatud inimese, kelle puudumine on tuntav nii kodus, trennisaalides kui ka metsaradadel. Ta lahkus meie seast kahjuks liiga vara, kuid jättis endast maha pärandi, mis elab edasi tema klubikaaslastes ja kõigis, kes teda tundsid.

Taivo lahkumisega on pekokad kaotanud hea sõbra, truu kaasteelise ning ühe orienteerumisklubi ajaloolise mälu kandja. Pekokad jäävad Johni alati meeles pidama hea sõnaga.

Taivo Toomase ärasaatmine toimub teisipäeval, 04. juunil kell 11.00 Värska kirikust.

Värska orienteerumisklubi Peko ja Eesti Orienteerumisliit avaldavad sügavat kaastunnet Toivo Toomase abikaasale, lastele, lastelastele, kõigile lähedastele ja sõpradele.