Uudis

August Jakobson, Karel Jung ja Pärtel Külvik noorte EMi teatevõistlusel 11. kohal
M16 teatevahetus, Villem Piirimäe ja Kardo Kutti. Foto: Tomasz Krysiak

August Jakobson, Karel Jung ja Pärtel Külvik noorte EMi teatevõistlusel 11. kohal

Jaanipäeval toimusid Poolas noorte Euroopa meistrivõistlustel viimase alana teatevõistlused, kus nii Eesti noormeeste 18- kui 16-klassi võistkonnad olid lähedal esikümnesse pääsemisele, kuid siiski sel korral ükski Eesti võistkond nii kõrgele ei jõudnud.

M18 klassis finišeerus Eesti võistkond (August Jakobson, Karel Jung ja Pärtel Külvik) 11. kohal. Avavahetus õnnestus Augustil hästi ning ta saatis Kareli rajale viiendana, liidrist maas 20 sekundit. Karelil rajal kõik ei sujunud ning Pärtel sai rajale 14. kohal. Joostes välja etapi paremuselt kaheksanda aja (parimale +2.40), tõstis Pärtel võistkonna 11. kohale, sealjuures jäi kümnendast kohast lahutama vaid kaheksa sekundit. Koos segavõistkondadega oli M18  klassis konkureerimas 37 võistkonda 29 riigist.

M16 klassis alustas Villem Piirimäe 16. kohaga, kaotust liidrile +6.00. Teises vahetuses tõstis Kardo Kutti võistkonna 14ks ja liidrile oli kogunenud kaotust +11.28. Viimases vahetuses läbis Erik Marten Zernant vaatepunkti 9. kohal, teda oli jälitamas kolm konkurenti. Raja lõpuosas tuli Erik Martenil kahjuks sisse suurem eksimus ja konkurendid pääsesid mööda, Eesti võistkond jõudis finišisse 12na. Startis 32 võistkonda 25 riigist.

W16 klassi neiud Grete Johanna Korb, Anna Mia Atonen ja Helena Hakk olid 23 riigi ja 29 võistkonna arvestuses 14. kohal. Kõik neiud on esimest aastat 16-vanuseklassis.

W18 klassis said Mareli Vaher, Liise Lillelaid ja Lovise Harriete Koppel 15. koha, riike oli 24 ja võistkondi 33. Mareli tuli esimesest vahetusest 30. kohal, teises vahetuses tõstis Liise võistkonna 27ndaks. Viimases vahetuses tegi Harriette hea jooksu ning tõstis oma vahetuse neljanda ajaga (+2.52 parimale) võistkonna 15ndaks.

Balti riikide noortest moodustatud segavõistkondades jooksid meilt Mariann Zernant (W18 1. vahetus), Markus Juhkam (M18 2. vahetus), Paul Aares Fjodorov (M16 3. vahetus).

Tulemused, pildid, kaardid ja GPS jälg on leitav: https://eyoc2024.pl/live.html

Noorte Euroopa meistrivõistluste kokkuvõttes olime 34 osalenud riigi hulgas 13. kohal, eelmisel aastal oli koht sama.

Noorte muljeid võistluselt:
* Igasuguseid emotsioone oli palju;
* Vajas tugevat füüsilist põhja, et jaksata ja hoida pea selge;
* Punktide asukohad olid raskemad kui Eestis;
* Sprindi teevalikud olid oluliselt keerulisemad kui Eestis;
* Füüsilist jõudu peaks rohkem olema;
* Maastikul sain suurte vormidega paremini hakkama kui eestipärases võsas;
* Põlva päevakute ja geenide pealt ei jookse. Tehtud trennidest on kasu olnud!;
* Konkurents oli 18-klassis oluliselt suurem kui 16-klassis;
* Kõige eredamalt jäi meelde x.koht.
* Sooritusega olen väga rahul;
* Meeldis tavaraja vaib, stardikoht oli väga lahe;
* Majutus oli väga hea;
* Täna olin nii kurnatud ja lihtsalt lugesin kaarti;
* Vorm oli kõvasti parem kui eelmisel aastal ja parem tulemus tuli ka. Joosta jaksasin palju paremini kui eelmisel aastal;
* Muljed on toredad.
* Kindlasti tasus tulla! Ülihea kogemus!

Treener Elo Saue: Meie noortel on selge vahe: kellel on eesmärk olla orienteerumises hea ja kes pole veel otsustanud; kes on käinud kõigis laagrites ja analüüsib oma tegevusi, ning kes veel ei mõista selle sisu; kes treenib aastaringselt paremaks saamise nimel ja kes teeb lihtsalt trenni. Ilmselt kordan ennast kui ütlen, et kõigil meie noortel on eelkõige puudu tiheda konkurentsiga võistluste kogemustest. Konkurents õpetab, kui palju peab pingutama ja kuidas end orienteerumisel järje hoidmiseks kontrollima. Konkurents sunnib ka tegema paremat kehalist treeningut. 45 individuaalsooritust – nende seas oli nii õnnestumisi kui ebaõnnestumisi, nii nagu ikka orienteerumises. Seekordsed ebaõnnestumised tulid eelkõige heitlikust enesekontrollist – mingitel hetkedel jäeti midagi vajalikku tegemata. Kõik tegelikult teavad, mida kõike on orienteerumises vaja teha ning ka oskavad, kuid võõral maastikul tugevas konkurentsis ununevad vahel mõned aspektid ja nii need lisaminutid kogunevad. Seekordsed õnnestumised tulid siis, kui kogu aeg teati, kus ollakse ja kuhu minnakse. Õnnestumisi oli ka nendel, kes on protokollide teises pooles. Sportlikus mõttes me kõiki võistluspäevi pigem heas meeleolus ei lõpetanud, kuid kogeti rohkelt isiklikke õnnestumisi ning tore ühtehoidev seltskond tõstis meeleolu alati üles!