Treenerikutse ja treeningrühmad
TREENERIKUTSE
Treeneri kutse andja on Eesti Olümpiakomitee (EOK). Kõik kehtivad treenerikutsed on kantud Kutseregistrisse ja Eesti Spordiregistrisse. Ülevaade kutsega treeneritest asub https://www.sport.ee/et/treenerid
Treenerikutsed antakse neljaks aastaks. Kutse taotlemine ja taastaotlemine on taotlejale tasuline ning toimub https://minu.treenerikutse.ee/ veebikeskkonnas.
Enne kutse taotlemist on soovitatav kontrollida enda dokumentide olemasolu ja vastavust https://treenerikutse.ee/ veebilehel.
Nõuded kutse taotlemiseks ja taastaotlemiseks on sätestatud EOK ja Kultuuri Kutsenõukogu kutsete andmise korras. Erilist tähelepanu pöörata vajalikele dokumentidele, sh välisriigis omandatud hariduse puhul Eesti ENIC/NARICU hinnang kvalifikatsioonile ja Karistusregistri väljavõte. Treenerikutset reguleerivad õigusaktid ja juhendid sport.ee lehel.
Eesti Olümpiakomitee treenerite kutsekomisjon tegeleb spordialade hindamiskomisjonide liikmete ning meistertreeneri EKR7 ja eliittreeneri EKR8 kutsete andmise ja taastaotlemistega. Nende kutsete taotlejad pead ise jälgima tähtaegu ja kutse taotlemise nõudeid sport.ee lehel.
Abitreeneri, nooremtreeneri, treeneri ja vanemtreeneri kutsetaseme taotlejate dokumendid vaatab läbi EOLi treenerite hindamiskomisjon koostöös EOK kutsekomisjoniga. Nende tasemete kutseeksamid korraldab EOLi treenerite hindamiskomisjon.
Uue kutse taotlemisel või kutsetaseme tõstmisel on vajalikku erialaste praktiliste oskuste eksamit võib teha alates aasta enne kutse taotlemist. Sobiva aja ja koha hooaja jooksul lepivad kutse taotleja ja komisjon eraldi kokku. Taotleja saab kasutada EOLi noortelaagri vastava vanusega rühma, kui omal või klubil veel noorterühma ei ole. Eksami läbi viimise kord alates 2024.aasta sügisest: EOL praktilise eksami läbi viimise kord
KUTSE ANDMISE AJAD EOL-is
EOL treenerite hindamiskomisjon korraldab kutse andmisi vähemalt kaks korda aastas, kevadel aprillis ja sügisel oktoobris. Teade kutse taotlemise ja taastaotlemise võimalusest avaldatakse vähemalt 2 kuud enne kutse andmist (veebruari algul ja augusti algul) EOL kodulehel, kesksel spordiinfo leheküljel www.sport.ee ja treeneritele e-kirjaga. Kutse taotlejal on alates kutse andmise väljakuulutamisest aega kolm nädalat esitada nõutavad dokumendid e-keskkonnas minu.treenerikutse.ee.
KUTSE TAOTLEMISE JA TAASTAOTLEMISE TASUD
Abitreener (EKR3) – 40 eurot
Nooremtreener (EKR4) – 47 eurot
Treener (EKR5) – 56 eurot
Vanemtreener (EKR6) – 72 eurot
Kultuuri Kutsenõukogu otsus tasudest.
Tasu maksmine toimub kohe taotlemise hetkel. Kui on kindel soov tasuda ülekandega, tuleb selle teostamiseks varuda vähemalt viis tööpäeva ning pärast makse sooritamist lisada maksedokument veebikeskkonnast saadud lingile.
KUTSE TAOTLEMISE EELTINGIMUSED
Treenerikutse taotlemiseks vajalike koolituste hulk sõltub isiku senisest haridusest ja orienteerumistreenerina või orienteerumise juhendajana töötamise kogemusest. Kõrgema kutse taotlemine tuleb teha madalama kutse kehtivuse ajal.
OLULINE: Alates 22.03.2024 on kohustus läbida Spordikaitstuse koolitus 2 ak.h ulatuses, koolitust on võimalik läbida käesolevalt lingilt: Väärkohtlemise ennetamise e-kursus
KUTSE TAASTAOTLEMISE TINGIMUSED
Kutse taastaotlemine peab toimuma treenerikutse kehtivuse perioodil. Mõjuvatel põhjustel on Kutsekomisjonil erandina õigus taastaotleja lubamiseks kutse taastõendamisele, kui kutse kehtivuse lõppemisest ei ole möödunud rohkem kui üks aasta.
Kui treeneri kutse kehtivusest on möödunud enam kui 1 aasta, siis suunatakse kutse taotleja kutseeksamile, kusjuures kehtib korrakohane täienduskoolituse nõue – 60 tundi viimase 4 aasta jooksul.
Taastõendamine toimub esitatud dokumentide alusel ja/või intervjuu vormis. Taastõendamine vanaduspensioniealiste taastaotlejate osas toimub ainult dokumentide alusel. Vanaduspensioniealistelt taastaotlejatelt, kellele on eelnevalt antud kutse või taastõendatud kutse vähemalt kolmel korral, ei nõuta täienduskoolituse läbimist tõendavaid dokumente.
OLULINE: Alates 22.03.2024 on kohustus läbida Spordikaitstuse koolitus 2 ak.h ulatuses, koolitust on võimalik läbida käesolevalt lingilt: Väärkohtlemise ennetamise e-kursus
KUTSE TAOTLEMISE HINDAMISVORMID
(täpsemalt kirjeldatud EOK ja Kultuuri Kutsenõukogu kutsete andmise korras)
EKR3, EKR4 ja EKR5:
- EOK testikeskuse kaudu kirjaliku testi sooritamine. Teadmiste hindamiseks on kirjalik test 40 küsimusega ja iga küsimuse kohta nelja valikvastustega, milledest ainult üks on õige. 40 küsimusest 20 küsimust on spordiala erialased ja 20 küsimust on spordi üldainetest. Kui eriala- ja üldainete teste ei sooritata üheaegselt, siis tuleb esmalt sooritada erialatest, mille vähemalt 60 %-lisel sooritamisel lubatakse hinnatav üldainete testile. Spordi üldainete küsimustest on 10 biomeditsiini, 6 pedagoogika ja psühholoogia ning 4 üldteadmiste valdkonnast.
- Orienteerumise erialaste praktiliste oskuste eksam.
EKR6:
- Spordi üldainete ja spordiala eriala küsimustega suuline või kirjalik eksam.
- Orienteerumise erialaste praktiliste oskuste eksam.
ERIALASE TÄIENDKOOLITUSE ARVESTAMINE
Treenerikutse taastaotlemisel või kehakultuurialase kõrghariduse omamise korral arvestatakse täiendkoolituse tundidena ka muid enese harimisi kui ainult tavapärased koolitused. Loe lisa:
- Erialase täienduskoolituse arvestamise alused: EOK kord
- Vaatlusanalüüsi arvestamise kord: EOK kord ; vaatusanalüüsi EOLi poolne vorm (world’i fail)
- Staźeerimise tõendamise EOLi poolne vorm (world’i fail)